Umowa podpisana. Tureckie tramwaje dla Olsztyna

Umowa podpisana. Tureckie tramwaje dla Olsztyna

20.07.18 23:02   artykuł sponsorowany   2  

Trochę dłuższe i trochę cichsze od olsztyńskich Solarisów Tramino, identycznie szerokie na 2,5 metra i mieszczące 210 pasażerów. Takie będą tureckie ''Panoramy'' - nowe tramwaje, które niebawem będą jeździć po Olsztynie.

W ratuszu doszło do podpisania umowy z turecką firmą Durmazlar - zwycięzcą przetargu na dostawę taboru tramwajowego dla Olsztyna. Turecka firma dostarczy swój sprawdzony już produkt - tramwaj "Panorama".

- Panorama jest modelem bazowym, który będzie zmodyfikowany zgodnie z potrzebami określonymi w przetargu, tak więc dostawca przeprojektuje tramwaj, pod nasze oczekiwania – informuje Andrzej Karwowski, kierownik jednostki realizującej projekt tramwajowy.

Olsztyn podpisał umowę na umożliwiającą dostawę 24 tramwajów, ale na początek kupi 12 z nich.

- W podstawowym zamówieniu będziemy oczekiwać dostarczenia 12 tramwajów oraz pakietów obsługowo-naprawczych. Ich głównym przeznaczeniem mają być nowe trasy, jakie zostaną uruchomione wraz z wybudowaniem kolejnej infrastruktury łączącej Pieczewo z Dworcem Głównym oraz Śródmieściem i Starym Miastem. Pojazdy wzmocnią także już istniejące linie, z których możemy korzystać od końca 2015 roku. W zależności od potrzeb i naszych możliwości finansowych turecka firma może nam dostarczyć kolejnych 12 tramwajów. Dlatego umowę podpisaliśmy z opcją na 24 pojazdy. Podstawowa wartość zamówienia to niespełna 108 mln złotych. Gdybyśmy skorzystali także w całości z zapisanej w umowie opcji, wówczas zapłacilibyśmy ok. 206 mln złotych – informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Nowe tramwaje ''Panorama'' pod względem technicznym będą podobne do tych już jeżdżących po Olsztynie - Solarisów Tramino. Niskopodłogowe, dwukierunkowe pojazdy będą miały 2,5 metra szerokości i pomieszczą 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Deklarowany przez producenta poziom hałasu to 73,6 dB, czyli nieznacznie mniej niż w obecnych Tramino.

Panoramy będą miały także skrętne skrajne wózki, dzięki czemu mniej zużywać będzie się torowisko oraz elementy podwozia. Drzwi zlokalizowane za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, pozostałe, środkowe cztery pary - dwuskrzydłowe.

- Pierwsze dwa tramwaje mają dotrzeć do naszego miasta w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, czyli w kwietniu 2020 roku, ostatnie - pięć miesięcy później - dodaje prezydent Olsztyna. Rozbudowa systemu ITS realizowana w ramach projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności".

Rozbudowa systemu ITS realizowana w ramach projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności".

Umowa podpisana. Tureckie tramwaje dla Olsztyna

Tagi: Piotr Grzymowicz

Najnowsze artykuły

Twitter