Po kontuzji powrócił Arkadiusz Milik. Fot. sport.egit.pl

Pierwszy sprawdzian na minus

23.03.18 22:45   kyn   0

W pierwszym z czterech tegorocznych sprawdzianów przed finałami mistrzostw świata w Rosji, Polacy przegrali we Wrocławiu 0:1 z Nigerią, po bardzo wątpliwym rzucie karnym podyktowanym w drugiej połowie. Po przerwie spowodowanej kontuzją do gry w reprezentacji powrócił w tym spotkaniu Arkadiusz Milik.

• Polska - Nigeria 0:1 (0:0)

0:1 - Moses 61 (k)

Polska: Fabiański (46 Białkowski) - Piszczek (46 Jędrzejczyk), Glik, Kamiński - Frankowski (86 Kędziora), Krychowiak, Linetty (19 Góralski), Kurzawa - Kownacki (72 Milik), Lewandowski (66 Świerczok), Zieliński .

Nigeria: Uzoho - Shehu (78 Ebuehi), Troost-Ekong, Idowu, Balogun (74 Omeruo) - Ndidi, Obi (65 Onazi), Iwobi (59 Musa), Iheanacho (82 Ogu)- Moses - Ighalo (89 Simon).

Adam Nawałka nie mógł skorzystać, z powodu infekcji wirusowej, z Michała Pazdana, Sławomira Peszki i Macieja Rybusa.Wcześniej uraz wyeliminował z gry Bartosza Bereszyńskiego. Polacy ponownie zagrali w ustawieniu 3-4-2-1.

Początek meczu był dość nerwowy w wykonaniu Biało-Czerwonych. Jednak już w 8 minucie Polacy przeprowadzili fantastyczną kontrę, po której Robert Lewandowski trafił tylko w słupek. Potem jednak oddali inicjatywę, choć Nigeryjczycy nie potrafili zagrozić bramce Łukasza Fabiańskiego. W 9. minucie boisko musiał opuścić Karol Linetty, który dwukrotnie został uderzony w nos w walce o piłkę. Na murawie zastąpił go Jacek Góralski.

Biało-Czerwonym trudno rozgrywało się ataki. Rywale grali szybkim i bardzo agresywnym pressingiem. Kolejną dobrą sytuacje Polacy mieli dopiero w 36. minucie, po stałym fragmencie gry. Rafał Kujawa dośrodkowywał z rzutu wolnego a minimalnie z piłka minął się Grzegorz Krychowiak.

W końcówce I połowy gra się zaostrzyła. W 43. minucie sędzia spotkania nie uznał prawidłowo zdobytej przez Polaków bramki po kolejnym rzucie wolnym. Decyzja arbitra spowodowała wzrost aktywności Biało-Czerwonych, którzy mieli 5 stałych fragmentów gry w ciągu 4 ostatnich minutach tej części meczu.Wynik jednak się nie zmienił.

W przerwie trener Nawałka dokonał dwóch zmian. Łukasza Fabińskiego zastąpił w bramce Bartosz Białkowski a w obronie Łukasza Piszczka - Artur Jedrzejczyk. Biało-Czerwoni rozpoczęli II połowę bardziej agresywnie i stworzyli sobie kilka dogodnych sytuacji. Najlepszej z nich nie wykorzystał w 56. minucie Lewandowski.

W 61. minucie sędzia podyktował wątpliwy rzut karny, pewnie wykorzystany przez Victora Mosesa. Polacy oddali kilka strzałów z dystansu, jednak nie sprawiły one problemów 19-latkowi w bramce Nigerii.

W 72. minucie na boisku pojawił się Arkadiusz Milik, owacyjnie witany przez wrocławską publiczność.

Biało-Czerwoni próbowali atakować, jednak ich akcje były przerywane przed polem karnym. Nieliczna akcje Nigeryjczyków nie niosły za sobą żadnego zagrożenia. Polacy bili głowa w mur i już nie zdołali wyrównać, choć Jedrzejczyk miał swoją okazję po rzucie rożnym w doliczonym czasie gry.

Kolejny mecz towarzyski Polacy rozegrają już we wtorek (godz. 20:45) w Chorzowie z Koreą Południową.