Karol Zalewski. Fot. sport.egit.pl

Karol Zalewski. Fot. sport.egit.pl

Zalewski: Cały czas jestem zawodnikiem AZS-u UWM

08.02.18 13:11   kyn   1  

Zawodnik AZS-u UWM Olsztyn, Karol Zalewski przygotowuje się właśnie do mającego odbyć się w Linzu mitingu z serii EA Indoor Permit oraz mistrzostw Polski w Toruniu. Ostatnio pojawiły się pogłoski, że lekkoatleta miałby w niedługim czasie zmienić przynależność klubową i przenieść się do Warszawy.

Zapytaliśmy się olsztyńskiego sprintera, ile prawdy jest w tych informacjach.

- W tej chwili jestem cały czas zawodnikiem AZS-u UWM - mówi Zalewski. - Trenuję natomiast w Warszawie, bo PZLA udostępnia mi akademik, w którym mogę mieszkać pomiędzy obozami i mogę korzystać z hali, stadionu oraz siłowni. Mamy wszystko w Warszawie, w przeciwieństwie do tego, co mamy w Olsztynie. Sezon startowy jest jednak trudny do wykonania w treningu, trenując tylko w lesie, w warunkach zimowych i trzeba się chować w hali. Jeśli chodzi o zmianę barw klubowych, to na razie nie ma żadnej akcji czy działań, żebym w tej Warszawie był. W kuluarach jednak słyszałem, że trenerzy z Warszawy zastanawiają się, czy nie ściągnąć mnie z Olsztyna. Jest jednak kwestia tego, że w Warszawie jest zupełnie inny system stypendiów. Tu stypendiów dla seniorów nie ma, natomiast w Olsztynie są. To jednak źródło dochodów, a jest to ważne, bo lekkoatleci nie mają pensji, jak na przykład zawodnicy w sportach drużynowych i musimy utrzymywać się z tego, co uda się uzyskać ze stypendiów. Fajną sprawą byłoby, gdyby związek spróbował zorganizować zawodnikom sponsorów, ale ponieważ ma wiele ważnych spraw, to nie sądzę by znalazł się ktoś, kto wykona ukłon w stronę zawodników zdobywających medale na mistrzostwach Polski i raczej są to kwestie indywidualne.

Zalewski nie ma w tej chwili innego źródła utrzymania, niż olsztyńskie stypendium i cały czas szuka sponsora indywidualnego. Nie jest to jednak prosta sprawa, pomimo medali mistrzostw Polski, jakie zawodnik ma na swoim koncie.

- Niestety jest to trudna sprawa, bo sponsorowanie lekkoatletów nie jest opłacalne dla firm, które wolą, by bardziej się wypromować, zainwestować w reklamę na stadionie piłkarskim - tłumaczy Zalewski. - U nas jednak sponsoring polega bardziej na dobrych chęciach lub dobrych znajomościach. U mnie wygląda to tak, że w tym roku nie współpracuję już z jednym z producentów sprzętu sportowego, z którym miałem podpisany kontrakt w ostatnich trzech latach. Cały czas czegoś szukam, ale bez znajomości w kręgach businessowych, czy politycznych, jest bardzo ciężko o jakiegokolwiek sponsora. Tym bardziej, że pochodzę z Warmii i Mazur, gdzie jednak nasz przemysł i firmy nie są tak rozwinięte, jak w innych częściach Polski. Jest ciężko z pieniążkami, tym bardziej, że jestem już seniorem i zawody mam tylko na najwyższym poziomie.

Zalewski będzie łączył teraz bieganie na dwóch dystansach - 200 i 400 metrów. Pierwsza okazja do zmierzenia się w dłuższym biegu już w najbliższy weekend.

- Miting w Linzu to będą zawody, na których będę biegał 400 metrów pierwszy raz od kiedy trenuję z nowym trenerem - wyjaśnia Zalewski. - Tydzień później odbędą się mistrzostwa Polski w Toruniu i tam zamierzam biegać i 400 i 200 metrów. Nie będzie łatwo połączyć te dwa dystanse, szczególnie jeśli chodzi o miejsca medalowe. Mistrzostwa trwają dwa dni i będą to 4 biegi, bo każdy dystans ma eliminacje i finał. Będzie trudno zdobyć złote medale w obu konkurencjach, ale jest to zrobienia. Minimum kwalifikacyjne na mistrzostwa świata to wynik 46:70 więc nie jest to jakiś mocno wygórowany wynik. Mam nadzieję, że uda mi się to pobiec już 10. lutego, a jeśli nie, to w Toruniu.

Kiedy Karola Zalewskiego będzie można spotkać w Olsztynie, przy tak napiętym terminarzu?

- Mam już zaplanowane obozy na marzec i na kwiecień, by przygotowywać się do sezonu letniego. W Olsztynie pewnie pojawię się dopiero po mistrzostwach świata w Birmingham, więc dopiero po 10. marca - wyjaśnia sprinter.

Tagi: AZS UWM Olsztyn Karol Zalewski

Komentarze

 1. 20.12.18 10:05 prof.Ponikowski

  walczcie,polscy chłopcy!! Tylko męski sport to sport!! - Zawisza Czarny, gen.Rozwadowski,sp.Pytlasiński

           
           
__  _______ ____ _ 
\ \ / / _ \ \/ / _` |
 \ V / __/> < (_| |
 \_/ \___/_/\_\__,_|
           
           
 

Najnowsze artykuły

Twitter