Daniel Żółtak. Fot. sport.egit.pl

Daniel Żółtak. Fot. sport.egit.pl

Żółtak: Będę robił wszystko, żeby ten klub był coraz lepszy

25.07.17 15:10   kyn   1  

Po pierwszym treningu rozmawialiśmy z nowym trenerem Warmii Traveland Olsztyn Danielem Żółtakiem o najbliższych planach olsztyńskiego pierwszoligowca.

- Jak będą wyglądały przygotowania do sezonu?

- W poniedziałek była zabawa. Najpierw wyjaśniłem zawodnikom kilka kwestii, kilka zasad oraz kilka informacji. Potem pograliśmy 3 razy po 20 minut w futbol. Prawdziwa praca zaczyna się od wtorku, kiedy to idziemy na siłownię i tam już zaczynamy mocno harować. Pierwszy tydzień wygląda tak, że na zmianę będzie siłownia i teren, na stadionie w Kortowie. Na razie będziemy mieli jeden trening dziennie, bo wiemy przecież, że większość chłopaków pracuje i tu nic innego nie da się zrobić. W kolejnym tygodniu powoli wchodzimy do hali, zajęcia będą z piłkami i 5 sierpnia wyjeżdżamy na 5 dni na obóz w Rynie. Tam będziemy mieli najmocniejszą pracę, po dwa treningi dziennie. Mamy też kilka sparingów dogranych, min. z Meblami Wójcik Elbląg, chciałbym tych sparingów zagrać trochę więcej i będziemy starali się porozumieć z drużynami najbliższymi Olsztyna.

- Na treningu pojawili się gracze ze Szczypiorniaka.

- Rozmawiałem z Krzysiem Maciejewskim, żeby przychodziło do nas kilku młodych zawodników ze Szczypiorniaka i trenowało z nami, bo mamy na tę chwilę 11-12 zawodników zakontraktowanych i troszkę nam jeszcze do treningów brakuje. Poprosiłem Krzyśka, by te osoby przyszły i nas wspomogły. Ostatecznie chciałbym mieć 15-16 osobową kadrę skompletowaną. Od pierwszego treningu będzie z nami młody bramkarz ze Szczecina Kacper Kołodziński i Adam Malina ze Szczypiorniaka. Kacper zostanie u nas przez trzy tygodnie, będziemy go testować. Mam nadzieje, że się sprawdzi i zostanie z nami. Adam z kolei jest po kontuzji, chcę mu się przyjrzeć. Wyraził zgodę na taki okres próbny i też mam nadzieję, że zostanie z nami.

- Do kiedy chciałbyś zamknąć kadrę?

- Chciałbym jak najszybciej skompletować skład. Mamy podpisane kontrakty z 11 zawodnikami. Testujmy tych dwóch zawodników i tak to wygląda na dzień dzisiejszy. W bramce jest Mateusz Gawryś, jeżeli Kacper się sprawdzi, to tak będziemy startować do sezonu. Jeśli coś będzie nie tak, to wiadomo, że musimy penetrować szybko rynek. Wiemy jaki mamy pułap finansowy i nie możemy ściągnąć ie wiadomo kogo. Ta druga opcja, jeżeli chodzi o bramkarza, na pewno musi być rozwiązaniem tańszym dla nas i jesteśmy w pewnym sensie ograniczeni.

- Będziesz grającym trenerem, więc pewnie będziesz stawiał mocno na obronę?

- Mam łatwiej, jeśli chodzi o mój start trenerski i o to jak mam zespół poukładać, ponieważ byłem tu dwa sezony temu i praktycznie większość zawodników jest. Dosyć szybko damy radę to pookładać, bo za wiele się w tej materii nie zmieni. Na pewno parę rzeczy wprowadzę nowych, które ja widzę, jeśli chodzi obronę i tu też powinniśmy dość szybko znaleźć wspólny język. Myślę jednak, że największy nacisk i największa zmiana w naszej grze będzie gra w ataku i jak najszybsze wyjście do kontry.

- Poprzedni trener Warmii był bardzo doświadczony, ale słyszałem głosy, że jednak metody treningowe miał leciwe. Ty będziesz wprowadzał jakieś nowe trendy, nowinki?

- Nie chciałbym komentować poprzedniego szkoleniowca. Grałem dwa sezony temu, jak był Gienek (Giennadij Kamielin - red.) i współpracowało nam się dobrze. Każdy trener ma swoje metody i na pewno ta nasza gra będzie wyglądać inaczej. Mam pewne doświadczenie, jeżeli chodzi o grę w różnych klubach, na różnych poziomach i chciałbym wprowadzać własną filozofie, którą mam. Jest ona połączona od wielu trenerów, bo staram się brać wszystko to, co najlepsze. Zobaczymy jak to wyjdzie, gdy zbierzemy to w całość i na pewno będzie sporo nowych rzeczy. Zobaczymy jak zawodnicy się do tego zaadoptują i jak będą to realizować, bo wiadomo, że trzeba dobierać pewne zagadnienia taktyczne, czy zagrywki, do umiejętności zawodników. Na pewno mamy doświadczonych zawodników. Patrząc na wiek, chyba będziemy jedną z najbardziej doświadczonych drużyn w lidze i to jest naszym dużym plusem, ale chciałbym jednak by tych młodych zawodników było więcej i żebyśmy stanowili mieszankę doświadczenia z młodością.

- Istnieje możliwość, że w końcu zacieśnicie współpracę ze Szczypiorniakiem? Mówi się o tym o trzech lat, a jednak nie do końca wygląda to tak, jak powinno.

- Myślę, że tak, bo jestem po rozmowach z Konstantym Targońskim. Rozmawialiśmy dosyć długo o szerszej współpracy, bo mi na tym właśnie przede wszystkim zależy. Pan Targoński też wyraził chęć współpracy i teraz pozostaje kwestia spotkania pomiędzy zarządami obu klubów. To byłby duży krok w kierunku rozwoju klubu, ale i piłki ręcznej w Olsztynie. Musiałoby nastąpić połączenie obu klubów. Byłoby to bardzo dobre zaplecze i nie tylko odnośnie II ligi, ale też zawodników młodszych. Chciałbym żeby była to ogólna współpraca, co byłoby korzystne o tyle, że II liga by została i dwóch-trzech wyróżniających się zawodników grałoby u nas, przychodziło do nas na treningi, a w razie gdyby się nie łapali do składu, mogliby grać w niedziele w II lidze. To by była obopólna korzyść i będę w tym sezonie mocno naciskał, żeby doszło do tego połączenia. Mam nadzieję, że to się nam uda.

- Marcin Malewski będzie nadal grającym asystentem?

- Będzie grającym asystentem. Rozmawialiśmy w zeszłym tygodniu. Z resztą nie tylko z nim się spotkałem, bo rozmawiałem także z Karolem Królikiem i Radkiem Dzieniszewskim. Chciałem z nimi osobiście porozmawiać, by ta współpraca był jak najlepsza. Oficjalnie powiedziałem Marcinowi, że będzie moim asystentem i będziemy w tym sezonie współpracować także na tym polu.

- Macie wyznaczone cele przez zarząd?

- Na razie pierwszy raz się spotkaliśmy z zawodnikami. W kontrakcie są takie zapisy, jakie miał w zeszłym sezonie trener Kamielin, czyli miejsca 1-5. Zastanawiałem się nad tym bardzo długo i na dzień dzisiejszy musimy skupić się na okresie przygotowawczym, na tym jak będziemy wyglądać personalnie, bo kadra nie jest zamknięta i jak będziemy wyglądać zdrowotnie. Powiedziałem to chłopakom, że przede wszystkim skupiamy się na obozie i pierwszym meczu z Kościerzyną. Po tym okresie przygotowawczym sami zadecydujemy, jaki mamy cel i o co będziemy chcieli walczyć.

- Jest szansa, że twoje ponowne przyjście do Olsztyna będzie przyczynkiem do budowy silnego ośrodka piłki ręcznej w naszym mieście, na skalę ogólnopolską?

- Chciałbym. Mam swoje aspiracje i chciałbym jakieś swoje cele tutaj zrealizować. Od dobrych trzech tygodni jestem mocno zaangażowany w to, co dzieje się w Warmii i chciałbym, żeby to wszystko wyglądało jak najlepiej. Na pewno potrzeba na to bardzo dużo czasu i ja sam tych wszystkich rzeczy nie zmienię. Na pewno będę się starał, by wszyscy w klubie byli mocno zaangażowani, by klub małymi kroczkami się rozwijał. Pierwszym impulsem mogłoby być połączenie ze Szczypiorniakiem. Można coś budować małymi kroczkami, ale to melodia przyszłości. Do wszystkiego można dojść ciężką pracą i będę robił wszystko, żeby ten klub był coraz lepszy. Nie tylko sportowo, ale i organizacyjnie.

- Twoje działania będą miały przełożenie na marketing? Nie oszukujmy się, w Warmii ten aspekt mocno kulał.

- Tak, tego też bym chciał. Jest bardzo duża szansa, że będzie podpisana nowa umowa sponsorska. Wiem o niej dość dużo, oczywiście nie chcę na razie zdradzać szczegółów. Są pewne podpunkty, które są jeszcze negocjowane i musimy się spokojnie jeszcze wstrzymać się z ogłoszeniami. Mam nadzieję, że będzie to taki pierwszy impuls dla klubu i środowiska, że coś zaczyna się tutaj dziać, ale dopóki nie ma podpisanej tej umowy, to na razie spokojnie i czekamy.

Tagi: Warmia Traveland Olsztyn Daniel Żółtak

Komentarze

 1. 25.07.17 19:41 M

  nareszcie na plus aby tak dalej

      _      
     | |     
 ___ _  _| |__ _  _ 
/ __| | | | '_ \| | | |
\__ \ |_| | | | | |_| |
|___/\__,_|_| |_|\__, |
         __/ |
         |___/ 
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter