Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Co słychać w KKS-ie Olsztyn?

11.07.17 08:25   kyn   13  

Olsztyński pierwszoligowiec zakończył poprzedni sezon po I rundzie play-off. W tej chwili zawodniczki i działacze przebywają na zasłużonych urlopach. Do zajęć KKS powróci dopiero pod koniec sierpnia.

Roztrenowanie wszystkich grup zostało zakończone, zawodniczki mają miesiąc wolnego. Na początku sierpnia dostaną wytyczne z treningami, by pod koniec wakacji wyjechać na tradycyjny obóz nad morze. Tradycyjnie również, we wrześniu KKS weźmie udział w turnieju przedsezonowym w Płocku.

Klub cały czas prowadzi rozmowy z zawodniczkami, które w ubiegłym sezonie reprezentowały barwy olsztynianek. Nie obejdzie się jednak bez osłabień w składzie, a wzmocnień na razie nie widać.

- W Olsztynie, jeśli chodzi o żeńską koszykówkę, to okres transferowy do klubu nie istnieje. Nie wiem, może Łyna zagradza dostęp? - żartobliwie tłumaczy trener olsztynianek Tomasz Sztąberski. I dodaje:

- Nikt nie chce do nas przyjść, natomiast od nas wychodzą dziewczyny, które jeszcze chcą coś w Polsce zrobić. Odchodzi od nas młodzież, co jest dla mnie w ogóle niezrozumiałe, ale cóż, takie są decyzje. Jesteśmy bardzo rozżaleni postawą naszych młodych zawodniczek, bo okazuje się, że rozmowy prowadzone były już od początku roku, co stawia pod innym światłem nasze niepowodzenie w rozgrywkach kadetek i brak naszego awansu do finałów mistrzostw Polski, na co bardzo liczyliśmy w tym roku. Jeżeli jednak dziewczynki były myślami gdzie indziej podczas treningów i meczów, to nie mogło być inaczej. Sondowaliśmy to i mieliśmy zapewnienia, że jest wszystko w porządku, po czasie okazało się, że jednak w tym właśnie biznesie tkwiło ich zaangażowanie i postawa w rozgrywkach. Dziewczyny zdały sprzęt, ale formalności na razie nie ruszyły, także prośba o tzw. "List czystości", który jest podstawą do rozliczenia się z klubem.

Z klubem żegnają się Marta Stawicka, Justyna Różańska i Aleksandra Olęcka. Stawicka przenosi się do Poznania, natomiast Różańska i Olęcka mają grać w Gdańsku, w szkole założonej przez Marcina Gortata, która współpracuje z ligowym rywalem KKS-u - Politechniką Gdańską. Wszystkie zawodniczki były ogrywane w zeszłym sezonie w seniorskim zespole KKS-u i miały odgrywać kluczową rolę w nowym.

To nie jedyne osłabienia w olsztyńskim klubie, bo poważnej kontuzji więzadeł krzyżowych przednich doznała pod koniec sezonu Natalia Żukowska, o czym informowaliśmy i jej gra w nadchodzącym sezonie stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Pierwsza liga miała być poddana reorganizacji, która całkowicie miała zmienić obraz rozgrywek, jednak wiążące się z tym koszty spowodowały sprzeciw klubów i zostanie ona odłożona. Polski Związek Koszykówki planował powołanie ośmio-klubowej ligi centralnej, złożonej z czterech pierwszych zespołów z obu grup z poprzednich rozgrywek. Do tego miały być dwie grupy na zasadzie północ-południe. Te trzy grupy miałyby grać mecz i rewanż, po czym sześć pierwszych zespołów z grupy centralnej miało ponownie grać mecz i rewanż, a dwie ostatnie drużyny z grupy centralnej miałyby połączyć się z dwiema pierwszymi z podgrup. Po ponownych rozgrywkach znów miała się utworzyć nowa grupa centralna złożona z 6 pierwotnych drużyn i dwóch najlepszych grupy środkowej, w rozgrywkach typu play-off. Reforma ta miało bardzo zwiększyć koszty rozgrywek i nie została przyjęta pozytywnie przez pierwszoligowe kluby. Wiadomo, że I liga nie jest ligą zawodową, ale przy przepisie z Ekstraklasy, mówiącym o wymogu grania tylko jednego zawodnika polskiego, daje możliwość ogrywania zawodniczek, które nie będą się łapały w ekstraklasowych ekipach.

- Musze przyznać, że jestem przerażony windowaniem stypendiów czy kontraktów w pierwszej lidze. Dostałem kilka maili od dziewczynek, które właśnie w takiej sytuacji chciałyby u nas grać, ale ich wymagania, jak na nasze warunki są wprost kosmiczne. Będziemy pracowali z tym co mamy i będzie to mega trudne w tym sezonie. Wiemy, ze zostaną dwie grupy po 12 zespołów i mówi się, że zarówno drużyny z Sokołowa, Leszna i Gdyni wykupią dziką kartę na rozgrywki pierwszoligowe - dodaje na koniec Sztąberski.

KKS musi zmierzyć się także z problemem hali OSiR przy ul. Głowackiego. Do tej pory hala przy basenie była dopuszczana do rozgrywek warunkowo, ale dopuszczenie właśnie skończyło się z końcem ubiegłego sezonu. W Olsztynie był już przedstawiciel PZKosz i wizytował obiekt przy Głowackiego. Ponowne warunkowe dopuszczenie do rozgrywania w nim meczów I ligi kobiet, a także, co interesuje koszykarską sekcje Stomilu Olsztyn, do II ligi mężczyzn jest jednak możliwe i oba kluby bardzo na to liczą. Tym bardziej, że coraz głośniej mówi się, iż jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont hali Urania.

Tagi: KKS Olsztyn Tomasz Sztąbesrki

Komentarze

  1. 12.09.17 22:40 345

    do uciułany gecik ale że wcześniej grała sama i rzucała nieraz po 15 razy za trzy i nie trafiła nic to nie widziałeś ja bym trafił więcej niż ona nie trenując

  2. 16.08.17 13:00 Uciułany gecik

    Jak słyszę o tym,ze rodzice nieobiektywni ,że corka lepsza itd to pewnie Ty jestes rodzicem i Twoje dziecko się nie łapie i żal Ci ściska... wszedłem raz na końcówkę meczu gdzie grała Marta i 3x3 w 2 minuty gdzie nie wszystkie pewnie dorzuca, otwarty umysł decyzje za którymi inne nie potrafią zdążyć itd a to,że gra w kadrze to co nieobiektywny wujek jest trenerem? Nie pozdrawiam zawistnych kibiców:)

  3. 01.08.17 10:53 123

    Do k73 koleś jesteś hipokrytą po czytaj swoje wypociny,w skrócie jeżeli dla rodziców ich dzieci są najlepsze to córka trenerów dlatego wygrywa rywalizację w starszych grupach wiekowych najlepiej byś zrobił jakbyś się zajął tymi ciastkami jak ktoś napisał

  4. 01.08.17 10:31 ...

    Do k73 przypominasz eksperta z piłki nożnej nazywał się Tomaszewski coś wie a tak naprawdę nic lepiej się skup na jedzeniu ciasteczek na meczach bo to najlepiej ci wychodzi

  5. 31.07.17 23:51 k73

    Do Kibica: Co do wymienionych dziewczyn: A może po prostu na ten moment są za słabe, aby wygrac rywalizację na swojej pozycji? Do 123: Wymieniasz dziewczyny, które się "ewakuowały". Niech będzie, ale z jakim efektem? Co one ugrały w tym sezonie w swoich zespołach? Ile minut dostała Płatek w Bydgoszczy i na którym miejscu skończył rozgrywki Pruszkow i jaką rolę odgrywała tam Ala??? A do ... : Niestety rodzic nigdy nie jest obiektywny, jego corka zawsze będzie lepsza, zawsze zasługuje na więcej minut, itd, itp. Gdyby trenerzy słuchali rodziców (lub ich portfeli), to graliby tylko dzieci najbogatszych lub te po znajomości. Musi być ktoś i to jest właśnie trener, który wybiera DLA DOBRA I WYNIKU ZESPOŁU najlepszą podstawową piątkę i piątkę najlepszych na ten moment rezerwowych. I na koniec cos od siebie: Jasne, że w nowym sezonie będzie problem z wysokimi dziewczynami. Dlatego trzeba wspierać te, ktore zostały i chcą dalej grać i się rozwijać: przede wszystkim Justa, Ada, Monia. W obecnej sytuacji kadrowej będą mieć realną szansę na grę. Bałdi i Kamili jest ciężko, ale jako zadaniowcy się sprawdzają, takie zawodniczki też są potrzebne w zespole. Więc trzeba trenować dalej, tym bardziej, że w młodszych zespołach jest kilka ciekawych dziewczyn, więc zaplecze jest.

  6. 27.07.17 12:47 Kibic

    To dopiero ubaw dostały by więcej minut w Internecie Lidze.....zapytaj my Tomyśl, MONKO , młodszej Zuku, Baldi ile czekały na więcej minut

  7. 25.07.17 20:53 Emerytka

    Emerycie zapewne pamiętasz czasy, kiedy to kluby sportowe funkcjonowały zupełnie inaczej niż teraz. Teraz powinno być wszystko przejrzyste, są członkowie płacący składki, są dofinansowania z miasta itp. Powinno funkcjonowac sprawozdanie finansowe, pokwitowania i takie tam błahostki ;-) z zewnątrz ma się inny widok niż w środku zamieszania więc i opinie są różne, każdy ma do tego prawo. Co do straszenia... Taa te same metody stosowała milicja i pokrewni panowie w mundurach - przyzwyczajenie? Aaa i oczywiście jak świat światem zawodnicy zmieniają kluby i trzymanie na siłę nic nie da - z niewolnika nie ma praco... o przepraszam zawodnika ;-)

  8. 25.07.17 18:16 obserwator

    Emerycie, kto tu kogo obraża, takie są fakty. Dobrze że w końcu znajdują się odważni i zaczynają poruszać niektóre sprawy. Pozdrawiam... a tak przy okazji przypomnę Emerycie że KKS jest finansowany z budżetu miasta i nie ma tu miejsca na prywatę, a tak to niestety funkcjonuje. Przyjdzie czas ,że i temu się ktoś w końcu przyjrzy.

  9. 25.07.17 16:02 emeryt

    wracam z wakacji..i chce sobie człowiek poczytać co słychać w sporcie a tu jak zwykle sami frustraci!!! SKĄD w WAS TYLE JADU...wszyscy bezkarni,znawcy. Oceniać najłatwiej...chamstwo i tyle!!! Typowy niezaspokojony rodzic dający swoim dzieciom przykład, to kiedyś wróci!!! Zawodnicy zawsze zmieniali kluby ibęda to robić, ale żeby obrażać, jakie macie prawo...tego uczycie własne dzieci. Panie Tomaszu, mam nadzieję ,że tych prostackich opinii Pan nie czyta! Przez brak recenzji portal traci już dużo dobrych kibiców bo zakompleksieni anonimowi Kowalscy skutecznie sie do tego przyczyniają.Żaden szanujący sie portal nie opublikuje hejtu . Temat do przemyślenia. Każdy niech robi swoje i w sposób wulgarny niech nie obraża...sa na to paragrafy. Nie jesteście bezkarni...radzę przemyśleć. Powodzenia Panie Tomaszu, niech się Pan trzyma i robi swoje ...bo po latach dopiero przyjdzie czas na podziękowania!Wiem,że jest coraz trudniej, ale niech się Pan nie zniechęca..bo wszyscy mądrzy, już powstawały konkurencje Akademie, Fundacje i co...nikt sie nie utrzymał! Bo tylko rzetelna , konsekwentna praca przynosi efekty!

  10. 25.07.17 08:35 123

    Odeszły tylko 3 dziewczynki? Podobno Weronika wróciła do Elbląga, 2-3 wróciły do Ełku, Emila zrezygnowała... Nie powstanie klasa koszykarska w XI LO... Wcześniej ewakuowała się Kari, Płatek i Minczewska... Źle się dzieje w klubie, może czas otworzyć oczy... Trenerzy liczyli na finały ale dziewczyny myślały o transferach? To ile grało? Trzy? Jak tam, w tym roku żadna z dzieczynek nie wypadła przez okno w Koszalinie?

  11. 25.07.17 07:48 ...

    Postronny kibic czytając wypociny trenerzyny Sztąberskiego uwierzy w jego żale, że KKS to klub biedny, niedoceniony, że tylko ON i jego żona, w przeszłości wybitna koszykarka olsztyńskiej Łączności są w stanie udźwignąć brzemię prowadzenia klubu, że gdyby nie ON to wszystko poszłoby w pi...du. Zadać jednak trzeba również pytanie: co zrobił prezes KKS nazywany w lokalnym środowisku koszykarskim „różowym ...” by pozyskać sponsorów, zaktywizować rodziców, nierzadko mających duże możliwości finansowe... niestety nic. Nie był zainteresowany współpracą z rodzicami zawodniczek, wszystko prowadzi sam , nieomylnie, prawie jak Jarosław PISUAR Wielkii. W wywiadzie bełkocze: „Nikt nie chce do nas przyjść, a odchodzi od nas młodzież co jest dla mnie niezrozumiałe”, a tak naprawdę wszystkiemu winna jest „Łyna”. Odpowiedź jest prosta. Młode zawodniczki chcą się rozwijać i nie zamierzają bynajmniej korzystać z „wiedzy” chłopiny który nie potrafi poprawnie wykonać rzutu do kosza. Tłumacząc, że dziewczynki nie przykładały się do treningów i żyły od stycznia 2017 potencjalnymi transferami, przez co KKS nie odniósł zaplanowanego , spektakularnego sukcesu świadczy o niekompetencji i szukania alibi dla swoich działań. Ze sportowym pozdrowieniem

  12. 12.07.17 23:42 ...

    Miłościwie nam panujący Murgrabia Olsztyna przyczynia się do upadku wielu klubów. Często młodzi nie widzą perspektyw i uciekają.

  13. 12.07.17 09:03 k73

    Rozżalenie trenera jest zrozumiałe. Może te słowa należało powiedzieć, a może były niepotrzebne... Wydaje się jednak, że w przypadku obu kadetek to decyzje rodziców. Patrząc na całokształt ich grania w rozgrywkach U-16, U-18 i w seniorkach można było to przewidzieć. Jednak decyzji (?) Oli Olęckiej nie mogę zrozumieć: robiła cały czas postępy, mimo czasami problemów ze skutecznością dołożyła rzuty za trzy i zbiórki. W meczach MP U-18 w Sokołowie była najlepszą naszą zawodniczką, bardzo zaangażowana, przeżywająca swoje niecelne rzuty. W nadchodzącym sezonie dostałaby na pewno więcej minut gry w zespole seniorskim i mogła śmiało powalczyć o miejsce w pierwszej piątce.

 _                    
| |                   
| | ___   _ _ __ __ _ 
| |/ / | | | '__/ _` |
|   <| |_| | | | (_| |
|_|\_\\__, |_|  \__,_|
       __/ |          
      |___/           
 

Twitter