Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. fifa.com

Polska coraz bliżej Rosji

10.06.17 22:45   kyn   3

Po bardzo dobrej grze przez 70 minut i zaciętej końcówce Polacy pokonali Rumunię 3:1 w kolejnym meczu eliminacji mistrzostw świata w Rosji. Wszystkie bramki dla Biało-Czerwonych strzelił Robert Lewandowski.

• Polska - Rumunia 3:1 (1:0)

1:0 - Lewandowski 29 (k) 2:0 - Lewandowski 57, 3:0 - Lewandowski 62 (k), 3:1 - Stancu 77

Polska: Szczęsny - Piszczek, Cionek, Pazadan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Zieliński (81 Teodorczyk), Mączyński (44 Krychowiak), Linetty (72 Milik), Grosicki - Lewandowski

Rumunia: Tatarușanu - Benzar, Chiriches, Sapunaru, Tosca, Latovlevici (60 Grozar) - Stancu, Pintilii, Marin (79 Hanca), Chipciu (60 Stanciu) - Andone

Trener Adam Nawałko zaskoczył kibiców, bo w bramce po raz pierwszy od roku postawił na Wojciecha Sczęsnego. W obronie za kartki nie mógł wystąpić Kamil Glik, a zastąpił go Thiago Cionek. Mecz rozpoczęły dwie dobre akcje Polaków, na które goście odpowiedzieli dopiero w 7. minucie. Dobrze na lewej obronie blokował rumuńskie zapędy Artur Jędrzejczyk.

Jeszcze w 10. minucie Rumuni mogli zagrozić bramce Szczęsnego, po rzucie wolnym po faulu Michała Pazdana. Do 22. minuty gra toczyła się głównie w środku pola, a ataki obu drużyn dobrze rozbijali obrońcy.

W końcu Polacy przyśpieszyli. Najpierw groźne dośrodkowanie w pole karne po rzucie wolnym przeciął Tatarusanu, a potem obrońcy dobrze blokowali Roberta Lewandowskiego.

W 28. minucie kapitan reprezentacji został powalony w polu karnym przy próbie dojścia do świetnej wrzutki Jakuba Błaszykowskiego i minute później sam zamienił rzut karny na bramkę dającą prowadzenie Biało-Czerwonym.

Po następnych 6 minutach powinno być 3:0 dla Polski, ale najpierw dwukrotnie dobrze interweniował rumuński bramkarz, a potem Grosicki trafił prosto w Tatarusanu.

W 38. minucie Lewandowski myśląc, że był na spalonym nie poszedł do końca za akcja i dał sobie wybić rumuńskiemu bramkarzowi piłkę spod nóg.

Goście swoją szansę mieli w 41. minucie, ale oddali bardzo niecelny strzał. W grę Polaków wdarło się rozprężenie i to Rumuni przeważali do końca pierwszej części gry.

W 44. minucie boisko opuścił kontuzjowany Mączyński, a zastąpił go Grzegorz Krychowiak. Polacy schodzili na przerwę prowadząc 1:0.

Początek drugiej połowy to kilka dobrych akcji z obu stron, które jednak nie dały zmiany wyniku.

Polacy jednak nie odpuszczali i w 57. minucie Lewandowski wykorzystał dośrodkowanie Zielińskiego z rzutu rożnego i podwyższył prowadzenie Polski. W 61. po idealnej kontrze Zieliński został podcięty w polu karnym i Lewandowski ponownie zamienił rzut karny na bramkę i tym samym zanotował hat-trick.

Biało-Czerwoni, usatysfakcjonowani wynikiem, oddali gościom inicjatywę. Rumuni wykorzystali to w 77. minucie, kiedy to Stancu pokonał Szczęsnego strzelałem z 20 metrów.

Ostatnie 10 minut to napór Rumunów, którzy zwietrzyli swoją szansę na doprowadzenie do remisu. Polacy nie umieli odbudować ustawienia defensywnego, często tracili piłkę. Goście grali bardzo wysokim pressingiem i w 87. minucie Hanca mógł zmniejszyć rozmiary porażki, ale piłka po jego strzale pofrunęła ponad poprzeczką bramki Szczęsnego.

Biało-Czerwoni wytrzymali napór Rumunów i dowieźli okazały wynik do końca meczu. Po 6 meczach mają 16 punktów i są już niemal pewni awansu na mistrzostwa świata w Rosji.