Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Nowy stadion w Olsztyn może powstać tylko dzięki PPP

12.04.17 09:00   em   22  

Kibice Stomilu od dłuższego czasu zastanawiają się co się dzieje z projektem nowego stadionu miejskiego w Olsztynie. Oczywiście jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Jedyną nadzieją na powstanie stadionu wydaje się opcja partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Zapoznajemy się z przygotowaną dla nas dokumentacją dotyczącą możliwych form i źródeł finansowania. Po przeanalizowaniu propozycji podejmiemy decyzję, co do możliwej ścieżki. Trzeba pamiętać, że to o tyle trudne zadanie, że nie ma w tej chwili możliwości pozyskania na tego typu inwestycję dofinansowania ani unijnego ani rządowego. Stąd musimy bardzo precyzyjnie wybrać formułę, w jakiej obiekt ma powstać - mówi Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego magistratu.

Wszystko wskazuje na to, że miasto będzie chciało zbudować stadion w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Do końca kwietnia ma zostać podana oficjalna informacja w tej sprawie. Miasto będzie szukać prywatnego inwestora, który będzie chciał partycypować w kosztach budowy stadionu przy Al. Piłsudskiego 69A.

Przedstawiamy wszystkie planowane etapy przebudowy olsztyńskiego obiektu:

Etap 1a: (w związku z tym Stomil mecze będzie rozgrywał na innym stadionie, będzie jednak możliwy trening przy jupiterach w Olsztynie) - rozbiórka istniejącej trybuny zachodniej, - zachowanie istniejących wałów/trybun ziemnych wraz z masztami oświetleniowymi, - wykop i przemieszczenie mas ziemnych pod budowę dolnej płyty parkingu, - budowa trybuny zachodniej (3225 miejsc) wraz z fragmentem promenady stadionu ze schodami, - budowa fragmentu parkingu - strefa bus, - zagospodarowanie terenu - plac miejski i park.

Etap 1b: - rozbiórka i rozmieszczenie mas ziemnych istniejącej trybuny wschodniej, - budowa trybuny wschodniej (2371 miejsc), - demontaż istniejących masztów oświetleniowych, - rozbiórka i rozmieszczenie mas ziemnych istniejących trybun północnej i południowej, - uporządkowanie terenu pod inwestycje w północno-wschodniej części zakresu opracowania (hotel + budynek usługowy), - budowa promenady stadionu, - budowa dolnej płyty parkingu.

Etap 2: - budowa trybuny północnej (3203 miejsca), - budowa górnej płyty parkingu w poziomie promenady stadionu.

Etap 3: - budowa trybuny południowej (3204 miejsc).

Wariant alternatywny: - obiekt usługowy zamiast trybuny południowej.

Tagi: stadion Stomilu

Komentarze

  1. 15.07.17 21:07 kicek

    Miasto z 170K wiary i nie moze wybudowac stadionu ze swojej kasy??? Porazka jakas!!!

  2. 13.04.17 18:39 Tom

    Można stawiać jedną trybunę w 2-3 lata. Zabezpieczyć pieniądze w budżecie na ten cel. W ten sposób w 10-12 lat będzie nowy stadion. To jest wyjście z sytuacji. Myślę, że rozsądne. Oświetlenie już jest.

  3. 13.04.17 17:30 z daleka...

    A nie da się budować w Olsztynie jak gdzie indziej??? wszyscy budują i graja, po kolei trybuny, Jagiellonia czy Górnik tylko tu problemy i granie na innym stadionie. a jak bd trwało to z 2-3 lata bo kasy nie bd a budowa ruszy to co? beznadzieja, i jeszcze raz beznadzieja ten pomysł. W sumie po co sie rozpisuje jak i tak stadionu nie będzie, każdy to wie... OKS

  4. 13.04.17 09:26 ozos do Rugby

    Oby tak było :) Bo póki, co sam Stomil może wejść 2-3 razy w tygodniu...

  5. 13.04.17 09:10 Rugby

    To stadion Miejski, Miasta a nie Stomilu po co piszecie bzdury? Na tym będą grać wszystkie kluby, stowarzyszenia i różne dyscypliny. Stadion Miejski.

  6. 12.04.17 19:19 Kibic

    Bierzcie kredyt i budujcie, przecież nikt wam nie bronie. 100-200 osób każda sprzeda mieszkanie, weźmie kredyt i powstanie stadion. No w końcu chyba oddacie wszystko za OKS.

  7. 12.04.17 11:51 Haha

    Olsztyn Leakers maja dostac pieniadze z Urzedu Marszalkowskiego

  8. 12.04.17 11:38 Haha

    Wybuduja jedna trybune z widokiem na Michelin

  9. 12.04.17 11:34 kibic

    Brac kredyt i budowac!!!! innego wyjcia niema!!

  10. 12.04.17 11:30 kibic

    Sorki za błędy. Rządzący miastem miało być i poczuli respekt

  11. 12.04.17 11:27 kibic

    Do Piotrek. Nic nie było przerabiane, wszystko tylko pusty slogan, zabawa,w kotka i myszke. STOMIL ma bande wariatow ambitnych chłopaków do mordobicia, i każdy to wie sa charakterni i czasem ten charakter trzeba pokazać zadzacym miastem... Żeby poczylibrespekr, a tak zrobili marsz,położyli pampersy i ponad rok pampersy leżą już na ,, złomowisku ,,. ,, radny ,,Kacprzycki spotkany na miescie , na moje pytanie co ze stadionem odpowiada : panie trzeba ratować lesne runo i brzegi wod... A pan Mi tu o stadionie. Sami widzicie. O co kaman

  12. 12.04.17 11:25 edo

    postadionowane qrwa jego mac

  13. 12.04.17 11:05 piotrek

    Tak poza tym już w Olsztynie scenariusz budowy stadionu w formule PPP był przerabiany(w 2010). Jaki jest tego efekt chyba wszyscy widzą :(

  14. 12.04.17 10:59 piotrek

    W Polsce nie powstał żaden "poważny" stadion w formule PPP. Jednak co jakiś czas słyszymy o takich pomysłach. Nawet kilkanaście lat temu był taki pomysł na stadion Legii(oczywiście nie wypaliło bo nie miało prawo) Ma to na celu tylko i wyłącznie odwlekanie, przedłużanie inwestycji. Stadion w Olsztynie powstanie jeżeli to Miasto poniesie jego finansowanie w całości. Nie ma innej drogi. Tego typu pomysły(jak PPP) to odłożenie planów budowy o kolejne kilka lat. Nie znajdzie się żaden inwestor ale Miasto powie, że przecież szukało i pomysł był słuszny. Podobnym odwlekaniem było mydlenie oczu, że stadion zostanie zbudowany na Zatorzu(od poczatku było wiadomo, że tak się nie stanie). Bardzo przykre ale na nowy stadion w Olsztynie w perspektywie 4-5 lat niestety nie powstanie. Miasto nie podejmie się tej inwestycji i wyrazem tego jest z góry skazany na porażkę projekt budowy w formule PPP.

  15. 12.04.17 10:28 bg

    Nie wierzę w żadne PPP. Szczególnie, że juz ponad pół roku temu prywatna firma miała zrobić boisko boczne. I co? nie powstało... Jedynym rozwiązaniem jest coroczne wpisywanie do budżetu miasta kwot na powolny remont stadionu. Na wszystko od razu kasy nie ma, miasto tez się nie moze zapożycząc. Ale moglibyśmy najpierw zainwestowac w jedna trybunę boczną, potem w drugą, potem kolejną itd. Powoli do celu. Inaczej się nie da. Tylko dla takiego rozwiązania musiałaby być wola polityczna - w obecnej radzie miasta i w osobie prezydenta nie ma na to nawet co liczyć. No chyba, że kredyt miasto zaciagnie i od razu zdecyduje się budować samodzielnie od początku - ale w to tym bardziej nie wierzę...

  16. 12.04.17 10:20 Roki

    Zejdzmy na ziemie ruszyla juz budowa boiska treningowego dla seniorow?

  17. 12.04.17 10:16 Rafal

    Stadionu nie będzie. Nawet jak znajda sie pieniarzki, bedzie trzeba AKURAT wtedy budować nowy teatr, nowy kosciol, nowa Galerie...

  18. 12.04.17 10:16 Taj

    Tak ja ktoś napisał niżej nikt nie będzie chciał wybudować stadion jak prywatny inwestor. Dwa, że jeśli powstanie to tak jak w Łodzi na ŁKS jedna trybuna i to będzie na tyle.

  19. 12.04.17 09:57 ..

    Postawia jedna trybune jak dla lksu w Lodzi

  20. 12.04.17 09:50 KAWOSZ

    Czyli nie powstanie, a nawet gdyby powstal jkims cudem to bedzie mial niecale 9 tys pojemnosci. Szkoda gadac

  21. 12.04.17 09:42 Slawek

    Moze powstac? Musi wkoncu!!!!!!!!

  22. 12.04.17 09:39 Wstyd

    Stomil ma najgorszy "stadion" w Polsce

     _           _ _ 
    | |         | (_)
  __| | ___   __| |_ 
 / _` |/ _ \ / _` | |
| (_| | (_) | (_| | |
 \__,_|\___/ \__,_|_|
                     
                     
 

Najnowsze artykuły

Twitter