Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Sportowe akcenty w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim

13.07.16 22:10   rys   0  

Olsztyński Urząd Miasta ogłosił we wtorek listę projektów w kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak zawsze są sportowe akcenty, zapraszamy do zapoznania się z wybranymi projektami.

 • Budowa ciągu pieszo-rowerowego z siłownią pod chmurką u zbiegu ulic Bukowskiego i Pimpickiego.

Celem projektu jest rozwijanie infrastruktury rekreacyjnej i sportowej oraz poprawa jakości życia lokalnej społeczności poprzez budowę ciągu pieszo- rowerowego do węzła komunikacyjnego (przystanek tramwajowy Płoskiego 1,2 oraz przystanek autobusowy 121) z inwestycji Wichrowe Wzgórze i Zielony Zakątek wraz z wykonaniem nasadzeń ozdobnych i budową siłowni po chmurką. Przedmiotowa operacja obejmuje przygotowanie terenu, ułożenie traktu pieszo-rowerowego, dostawę oraz montaż urzadzeń do ćwiczeń i wypoczynku.

 • Dwie siłownie terenowe (tereny rekreacyjne Generałów, Park Zacisze) plac zabaw, boiska do piłki na Zaciszu.

Zestaw urządzeń fitness – tj. siłowni pod chmurką w dwóch lokalizacjach. Pierwszy zestaw zlokalizowany na obszarze zwanym Tereny Rekreacyjno-Sportowo-Edukacyjnym Osiedla Generałów znajdujące się pomiędzy ul. Sosnkowskiego i Andersa. Drugie zlokalizowane na terenie Parku zacisze – obszar pomiędzy ulicami Bukowskiego – Antonowicze i Friszke.

 • Rozbudowa toru rowerowego – Pumptrack Grunwaldzkie

Celem zadania jest rozbudowa toru rowerowego Pumptrack Grunwaldzkie znajdującego się obok Targowiska Miejskiego przy ul. Grunwaldzkiej. Warto, aby podczas rozbudowy dobudowano kolejną nitkę toru co pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie obiektu oraz postawienie latarni. Jeżeli pozwolą na to warunki techniczne, wskazane jest zamontowanie kamer monitoringu.

 • Organizacja zajęć szachowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Od kilkunastu już lat na osiedlu funkcjonuje Kółko szachowe, założone i wspierane przez Radę Osiedla Grunwaldzkiego. Spotkania odbywają się w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Grunwaldzkiej 7A. Realizacja zgłoszonego zadania zakłada kontynuację oraz rozwinięcie tego projektu. Zakładamy, że w zajęciach poza dziećmi i młodzieżą będą brały także osoby dorosłe. Coraz częściej są organizowane turnieje rodzinne, które cieszą się ogromną popularnością. W spotkaniach uczestniczą szachiści z wieloletnim doświadczeniem i ogromnymi sukcesami sportowymi, dzięki czemu dzieci i młodzież uczestniczące w zajęciach robią błyskawiczne postępy w tej dyscyplinie sportu. Do tej pory dzieci mieszkające na naszym osiedlu zdobyły ponad 50 medali na indywidualnych mistrzostwach juniorów, reprezentowały nasze województwo w Mistrzostwach Polski, na których zajęli 9 miejsce, Gimnazjum nr 5 zdobyło mistrzostwo szkół gimnazjalnych w roku szkolnym 2013/2014. Dzieci z naszego osiedla, coraz częściej zaliczane są do czołówki wojewódzkiej i krajowej. Dziewczynka z naszego osiedla zdobyła medal na Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Europy i Swiata. Do dalszego funkcjonowania brakuje nam obecnie sprzętu szachowego. Ten, który mamy w naszej dyspozycji został przed laty ufundowany ze środków własnych mieszkańców, obecnie po kilkunastu latach jest już mocno zużyty i niekompletny. Wnioskujemy przede wszystkim o jego uzupełnienie, z pozostałymi kwestiami organizacyjnymi, tak jak do tej pory radziliśmy sobie samodzielnie, dzięki ogromnemu wsparciu Rady Osiedla i naszych mieszkańców.

 • Siłownia pod chmurką dla małych i dużych – małe centrum rekreacji w Gutkowie

W ramach projektu zakładane jest utworzenie małej osiedlowej siłowni pod chmurką. Planowane jest postawienie co najmniej czterech urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych (do wymachu nogami, do rozluźniania mięśni całego ciała, np. Biegacz, odbitek, twister, wioślarz) oraz co najmniej trzech elementów dla dzieci (np. Drabinki do wspinania, podciągania się, zjeżdżalnia, huśtawka). Ponadto należałoby uporządkować i przygotować teren do wypoczynku rodzinnego. Konieczne jest postawienie co najmniej trzech ławek w różnych miejscach oraz całościowe zagospodarowanie terenu a w tym: wyrównanie go, wykonanie wejścia na siłownię od strony ulicy Czarnieckiego z małymi schodkami i ze zjazdem dla rowerów lub wózków dziecięcych, wykonanie ścieżki terenowej łączącej ul. Żurawią i ul. Rocha z ul. Czarnieckiego (w miejscu dzikiej ścieżki wydeptanej przez mieszkańców osiedla). Siłownia pod chmurką, w okolicy chodnika i drogi rowerowej oraz w otoczeniu drzew daje możliwość ćwiczenia o każdej porze dnia. Nawet w upalne dni, każdy spacerowicz mógłby się tam zatrzymać i wypocząć (na osiedlu nie ma ani jednej ławkiw ciągach komunikacyjnych). Zadanie ma być zrealizowane przy ul. Czarnieckiego (między ul. Czarnieckiego, Rocha i Żurawią) na działce nr 53/71 w obrębie 141, na której obecnie znajduje się teren zielony. Siłownia miałaby być wkomponowana w istniejącą zieleń, między drzewami, co oznaczałoby małą ingerencję w teren.

 • Wykonanie zespołu urządzeń siłowni zewnętrznej przy ul. Kanta 42-54

Wykonanie siłowni zewnętrznej z 3-5 urządzeń dla wykorzystania rekreacji siłowej dla osób dorosłych i dzieci w otoczeniu rekreacyjnym na podwórku pomiędzy blokiem przy ul. Kanta nr 42 do 54.

 • Boiska do gry w siatkówkę plażową/badmintona/boule

Celem projektu jest stworzenie bazy sportowej dla rekreacyjnego uprawiania plażowej piłki siatkowej, badmintona, czy boule w okresie wiosenno – letnim oraz zapewnienie aletrnatywnych form spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Olsztyna, w tym w szczególności dla mieszkańców dzielnicy Kormoran.Lokalizacja teren ZSO nr 2 w Olsztynie.

 • Plac do Street Workout (ćwiczeń kalistenika) na osiedlu Kormoran
 • Scianka wspinaczkowa zewnętrzna na pływalni przy ul. Głowackiego 27

Budowa ścianki wspinaczkowej zewnętrznej na ścianie budynku pływalni przy ul. Głowackiego 27. W przypadku gdy budowa w tej lokalizacji będzie niemożliwa, wyrażam zgodę na umieszczenie jej w innej lokalizacji. Scianka zewnętrzna, dostępna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedyna w Olsztynie ścianka zewnętrzna.

 • Siłownia na wolnym powietrzu/strefa rozruchowa nad jeziorem Długim usytuowana w pobliżu placu zabaw
 • Poznajmy się aktywnie

Przedmiotem zadania jest realizacja zorganizowanych zajęć fitness i ruchowych. Całoroczne, darmowe,popołudniowe zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów i trenerów personalnych. Dla osób po 50 roku życia realizacja zajęć między innym: z instruktorem na otwartych siłowniach, zajęcia z tańca, nordic walking, aqua aerobic, czy zajecia gimnastyczne. Miejscem wykonywania zadania będzie profesjonalnie wyposażony klub fitness oraz sala gimnastyczna z miękkim podłożem. Infrastruktura niezbędna do wykonania zadania powinna znajdować się na terenie osiedla Nagórki. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu dla każdej z grup. W sezonie wiosennym oraz letnim przewiduje się zajęcia w plenerze (nordic walking). Uczestnicy zadania zostaną objęci profesjonalną opieką trenerską i fizjoterapeutyczną. Zdobędą również wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia.

 • Siłownia zewnętrzna na Nagórkach

W ramach zadania planuje się zamontowanie 8-10 urządzeń do ćwiczeń na świerzym powietrzu. Powołanie w ten sposób siłownia zewnętrzna. Siłownia może być usytuowana przy ZSO nr 3, ul. Wańkowicza 1 lub ZSO Nr 4 , ul. Turowskiego lub inne miejsce w uzgodnieniu z Urzędem Miasta. Urządzenia mogą być zamontowane na profesjonalnym podłożu. Planuje się zamontowanie 3-6 urządzeń do ćwiczeń również dla dzieci.

 • Siłownia plenerowa

Siłownia plenerowa przy Orliku Szkoły Podstawowej nr 9 ul. Zamenhofa 14. Zakup urządzeń m.in.. 3w1 twister/biegacz/wahadło, podciąg , drążki, poręcze równoległe, biegacz, rowerek, steper. Dla zapewnienia użytkownikom maksymalnej ochrony zdrowia jednocześnie nie ograniczając ich ekspresji, urządzenia będą postawione na bezpiecznej nawierzchni.

 • Osiedlowe boisko do plażowej piłki siatkowej

Rewitalizacja istniejącego boiska przy ul. Radiowej, przystosowanie do plażowej piłki siatkowej.

 • Rozruszać Zatorze – Osiedlowe Centrum Sportowo-Rekreacyjne

W ramach zadania, obok istniejących już obiektów sportowych znajdujących się przy ul. Sybiraków 3a w Olsztynie: sal gimnastycznych, boiska ze sztuczną nawierzchnią, bieżnią zostaną umieszczone stanowiska dla ćwiczeń fizycznych (siłowych, rozciągających, crossfitu) będą to: Zestaw streetworkout 11 stanowisk, wyciąg górny/wyciskanie, orbitrek, wioślarz, twister/wahadło, równoważnia łamana, koła tai chi małe i duże, ławka brzuch/prostownik grzbietu, rowerek, jeździec, biegacz, podnosiciel nóg. Ponadto zamontowany zostanie stojak na rowery i 5 ławeczek do siedzenia. Do obsługi kompleksu (nowo wybudowane boisko osiedlowe przy ul. Sybiraków 3a) w godzinach popołudniowych oraz dniach wolnych od pracy zostanie zatrudnionych 2 animatorów, każdy po 0,5 etatu.

 • Rewitalizacja boiska przy ul. M. ZientaryMalewskiej

Przy ul. Zientary-Malewskiej jest położone boisko osiedlowe (teren przylegający do lasu). Od kilku lat jest ono systematycznie niszczone przez dziki i zaśmiecane przez bezdomnych. Dlatego konieczne jest ogrodzenie tego terenu, poprawienie nawierzchni poprzez zdarcie darni, wyrównanie terenu i ułożenie trawnika. Ponadto odnowienie bramek i boiska do siatkówki, a także ustawienie ławek przymocowanych na stałe.

 • Boisko wielofunkcyjne do realizacji zajęć sportowych i ruchowo-rekreacyjnych

Wykonanie boiska wielofunkcyjnego do gry w piłkę koszykową, siatkową, ręczną, nożną, unihokeja ,badmingtona, w szczególności realizacji zorganizowanych i indywidualnych zajęć sportowych i ruchowo-rekreacyjnych. W ramach realizacji w.w. zadania niezbędne jest wykonanie projektu modernizacji (remontu) istniejącego boiska asfaltowego. Możliwość realizacji zadania na terenie na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno – Energetycznych im,. Tadeusz Kościuszki w Olsztynie.

 • Wszyscy chętni na strzelnicę - nieodpłatne zajęcia ze strzelectwa dla mieszkańców Olsztyna

W ramach projektu chcemy sfinansować zajęcia ze strzelectwa dla zainteresowanych mieszkańców z Olsztyna. Projekt ten przewiduje serię zorganizowanych spotkań na strzelnicach VIP,LOK, Almax i innych w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie społeczne kwestiami związanymi ze strzelectwem i obroną terytorialną. Zajęcia poświęcone będą praktycznym ćwiczeniom strzeleckim i kwestiami bezpiecznego posługiwania się bronią palną. Przewidziana jest również rywalizacja sportowa, której zwycięzcy nagrodzeni zostaną medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Na podstawie wywiadu środowiskowego oraz konsultacji z sympatykami strzelectwa w mieście Olsztyn szacujemy liczbę chętnych uczestników na 300 osób. Koszt jednorazowych zajęć dla jednej osoby to 100 zł. Projekt zakłada pięć zorganizowanych zajęć na strzelnicy. W ramach projektu przewidujemy podstawowe szkolenie strzeleckie oraz omówienie zasad bezpiecznego posługiwania się bronią palną, a także rozegranie amatorskiej ligi strzeleckiej co wprowadzi element rywalizacji sportowej

 • Budowa boiska do piłki ręcznej z infrastrukturą do rozgrywek w piłkę siatkową,koszykową oraz badmintona w rejonie ulicy Witosa.

Projekt zakłada budowę wielofunkcyjnego boiska do piłki ręcznej z sztuczną nawierzchnią wraz z elementami infrastruktury umożliwiającymi rozgrywanie meczy w piłkę koszykową, siatkową oraz badmintona. W ramach zadania powstanie: boisko z sztuczną nawierzchnią o wymiarach 30X15 metrów. Elementy do prowadzenia rozgrywek w piłkę ręczną, koszykową, siatkową oraz w badmintona; ławeczki, piłkochwyty, ścieżki, oświetlenie (w miarę możliwości finansowych). Wspomniane boisko zrealizowane będzie na działce 126/3 obręb 125 znajdującej się przy ul. Witosa w Olsztynie.

 • Osiedlowy turniej piłki nożnej

Zadanie polega na zorganizowaniu turnieju piłkarskiego na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie (Park Kusocińskiego) dla dzieci i młodzieży z okolicznych osiedli (Kormoran, Kościuszki, Mazurskie, Kętrzyńskiego). Turniej jednodnowy, z podziałem na roczniki.

Tagi: Olsztyński Budżet Obywatelski

Komentarze

 _            
| |           
| |__ _  _ __ _ __ _ 
| '_ \| | | |/ _` |/ _` |
| |_) | |_| | (_| | (_| |
|_.__/ \__,_|\__, |\__,_|
        | |   
        |_|   
 

Najnowsze artykuły

Twitter