Zbigniew Staniszewski. Fot. Materiał prasowy

Zbigniew Staniszewski. Fot. Materiał prasowy

Staniszewski zapowiada walkę o mistrzostwo Polski w rallycrossie

06.08.20 22:48   -   0  

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross, w związku z sytuacją pandemiczną skrócone do czterech rund. Zbigniew Staniszewski zapowiada walkę o najwyższe cele.

- Wygrana w Mistrzostwach Polski będzie piekielnie trudna, ale nie boimy się wyzwań i stawimy sobie z moim Teamem wysokie cele - mówi Staniszewski. - Nie brakuje doświadczonych zawodników w Polsce, dołączył nowy, bardzo szybki zawodnik Kuba Przygoński. Będzie posługiwał się bardzo szybkim samochodem, bo peugeotem od Tomka Kuchara (który w poprzednich latach zdobywał tym autem MP w Rallycrossie przyp.red). Poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko, niemniej jednak, my będziemy próbowali zrealizować nasz cel.

I dodaje: - Do tego celu ćwiczymy już od zeszłego roku. W poprzednim sezonie pojechaliśmy w czterech eliminacjach MP żeby poduczyć się tego Rallycrossu. Przez całą zimę ćwiczyliśmy, jeździliśmy po lasach, po asfaltowych drogach. Byliśmy w tym roku na około dwudziestu treningach, tych szutrowych (R5 czyli samochodem przeznaczonym do rajdów), kilka razy wzięliśmy udział w treningach na torach Rallycrossowych (w Słomczynie i w Toruniu przyp. red). Chcieliśmy przygotować nasz cały ośmioosobowy zespół do najważniejszych startów tego sezonu.

W ostatni weekend tj. 1-2 sierpnia Staniszewski treningowo udał się do czeskich Sedlcan, gdzie niespodziewanie na nowym dla siebie torze i przy bardzo zmiennych warunkach pogodowych wygrał pierwszą eliminację rallycrossowych Mistrzostw Europy Strefy Centralnej. Zadecydowały o tym m.in. bardzo dobra praca inżynierów team'u odpowiedzialnych za dobór opon oraz dobór map mocy silnika.

Duże wrażenie robi samochód, rallycrossowa broń Staniszewskiego. Ford Fiesta RX Supercar o mocy 578 koni mechanicznych. Samochód został zbudowany pod nadzorem stajni rajdowej Austriaka Manfreda Stohla, byłego kierowcy WRC i WRX.

Jak Zbigniew Staniszewski przygotowuje się do startów?

- W samochodzie o takiej mocy dochodzi to bardzo dużych przeciążeń, więc bardzo ważne w procesie przygotowań jest także strona treningu fizycznego - mówi Staniszewski.

I dodaje: - W moich przygotowaniach króluje rower. Codziennie trasę do pracy i z pracy pokonuje rowerem, a wieczorem dodatkowo robię trasę koło mojego ukochanego jeziora Krzywego, a jak starcza czasu to także jeziora Długiego. Są to odległości rzędu 20-30km. A zimą, oczywiście mam przygotowaną w zaciszu domowym małą siłownię, więc to nie tylko jazda samochodem, ale także trening ogólnorozwojowy ma bardzo duże znaczenie.

Na czym polega rallycross?

Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. Format dwudniowych zawodów przewiduje rozegranie biegów treningowych, biegów eliminacyjnych, dwóch półfinałów i finału. W każdym biegu startuje od 4 do 6 zawodników. Dystans biegu wynosi 4 okrążenia. Na każdym torze znajduje się tzw. Joker Lap - alternatywny fragment toru. W każdym wyścigu kierowca musi pojechać raz alternatywną trasą. Jego decyzją jest, kiedy to uczyni. Przejazd przez Joker Lap to ważny element taktyki i często pozwala awansować kierowcy, który utknął za wolniejszym rywalem.

Oponeo Mistrzostwa Polski Rallycross 2020:

 • 14-16 sierpnia: Autodrom Słomczyn (FIA CEZ)
 • 11-13 września: Autodrom Słomczyn
 • 25-27 września: Motopark Toruń  
 • 16-18 października: Motopark Toruń 

Tagi: Zbigniew Staniszewski

Komentarze

 _           
| |          
| |__  __ ___ _____ 
| '_ \ / _` \ \/ / _ \ 
| |_) | (_| |> < (_) |
|_.__/ \__,_/_/\_\___/ 
            
            
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter