Krzysztof Maciejewski najlepszym kołowym Warmii Energa Olsztyn w głosowaniu kibiców. Fot. Emil Marecki

Krzysztof Maciejewski najlepszym kołowym Warmii Energa Olsztyn w głosowaniu kibiców. Fot. Emil Marecki

Kibice wybrali najlepszych zawodników Warmii Energa Olsztyn

19.04.20 19:50   em   1  

Zakończyło się głosowanie kibiców na najlepszych zawodników występujących w Warmii Energa Olsztyn. Fani za pośrednictwem klubowego facebooka wybrali m.in. TOP7 oraz najlepszego trenera w historii klubu.

W naszym tekście znajdziecie podsumowanie wyborów kibiców, którzy w czasie pandemii mieli okazję do codziennych wyborów i komentowania swoich typów. Plebiscyt należy traktować bardziej w formie zabawy, ale wiadomo jak w ruch wchodzi głosowanie, to i zaczyna się rywalizacja. Są pewne niespodzianki, ale o tym w dalszej części tekstu. Zapraszamy do lektury!

Zacznijmy jednak od końca, bo ostatnim etapem zabawy był wybór trenera wszechczasów. W tym zestawieniu Mieczysław Nowak zdeklasował swoich konkurentów. Pod jego wodzą klub awansował w 2005 roku do Ekstraklasy, ale nigdy nie dostał swojej szansy poprowadzić zespół na najwyższym szczeblu rozgrywek. Zdobył także srebrny medal mistrzostw Polski juniorów młodszych oraz brązowy medal mistrzostw Polski juniorów.

Legendarnego trenera olsztyńskich szczypiornistów poprosiliśmy o komentarz dotyczący wyboru kibiców. Mieczysław Nowak specjalnie dla sport.egit.pl wspomina najlepszych zawodników Warmii Energa Olsztyn (chociaż przez wiele lat klub ten zmieniał nazwy m.in. na Warmia Traveland czy Traveland Społem).

Bramkarzem w TOP7 został Marcin Prorok, który w Warmii grała w latach 1998 - 2007. W tym czasie przebył z olsztyńską drużyną, długą drogę, od III ligi, aż do ówczesnej Ekstraklasy. Co ciekawe cały czas gra w piłkę ręczną, w wieku 40 lat z powodzeniem broni w II-ligowym Jezioraku Iława.

- Talent samouk - ocenia go Mieczysław Nowak, legendarny trener piłki ręcznej w Olsztynie. - Jak zaczynaliśmy to nie było typowych treningów bramkarskich. Wszystkiego uczył się sam. Na początku był oporny jako zawodnik, nie chciał się podać reżimowi treningowemu, chociaż był jednym z najsprawniejszych zawodników w Warmii.

Na prawym skrzydle zameldował się Michał Bartczak, który wyprzedził różnicą kilku głosów Radosław Dzieniszewskiego. W Olsztynie grał przez 4. lata w Superlidze i zdobył 414 bramek. Po odejściu z Warmii zagrał nawet w reprezentacją Polski, z którą podczas Mundialu w Hiszpanii zajął 9. miejsce.

Na lewe skrzydło kibice wybrali Mateusza Kopycińskiego, który nieprzerwanie od ukończenia SMS-u w Gdańsku reprezentuje barwy olsztyńskiego klubu (z roczną przerwą na grę w Malborku).

- Bardzo utalentowany zawodnik, ale kontuzje go gnębiły - ocenia Nowak. - Gdyby nie to miałby szansę gry na najwyższym szczeblu przez długie lata i to w solidnym klubie. Był wyróżniającym się zawodnikiem kadr juniorskich. Na prawe rozegranie powołanie od fanów otrzymał Piotr Frelek. Do Olsztyna trafił w 2005 roku i 99. spotkaniach zdobył 573. bramki, a w sezonie 2008/2009 został królem strzelców Ekstraklasy z dorobkiem 200 trafień.

- Bardzo inteligentny zawodnik, myślący, widzący wszystko w grze - mówi Mieczysław Nowak. 

W składzie marzeń olsztyńskich kibiców Warmii na lewym rozegraniu znalazł się Jacek Zyśk. Całe życie związany z Warmią Energa Olsztyn, teraz jest nawet w zarządzie tego klubu. W Ekstraklasie (w latach 2005 - 2012) w barwach olsztyńskiego klubu rozegrał 151 meczów rzucając 333 celnie do bramki rywala.

- Miałem go od 7. klasy podstawowej - przypomina Nowak. - Ukształtowałem go jako zawodnika. To nie był talent, ale był bardzo pracowity. Pamiętam jak na jednym turnieju szkolnym w Uranii trener Piotr Nidzgorski ustawił go na skrzydle, takie huherko. Praca, praca i jeszcze raz praca, i u nas w Olsztynie był pierwszoplanową postacią.

Najlepszym środkowym został Adam Tetyk. Wychowanek klubu, który wywalczył awans z zespołem do Ekstraklasy (dzisiejsza Superliga). Na najwyższym szczeblu rozgrywek zagrał zaledwie w 39. spotkaniach. W wieku 27. lat podjął decyzję o zakończeniu kariery. Powodem była przewlekła kontuzja ścięgien Achillesa w obydwu nogach.

- Najlepiej wyszkolony zawodnik w Olsztynie - wspomina trener Nowak. - To był talent. W wieku 17. lat na kadrze makroregionu złapał kontuzję łąkotki. Wrócił dopiero po roku do gry.

Na pozycji kołowego w zestawieniu TOP7 znalazł się Krzysztof Maciejewski, który do olsztyńskiego klubu trafił w 2003 roku, czyli jeszcze przed awansem. Na najwyższym szczeblu rozgrywek zagrał w 104. spotkaniach i zdobył 145 bramek. Fani polubili tego zawodnika za ogromne zaangażowanie oraz katorżniczą pracę w destrukcji.

- Trafił do Olsztyna po studiach - przypomina Nowak. - To bardzo dobry zawodnik na kole. Dobry obrońca. Dobry wybór, kołowego chyba nie było lepszego.

Plebiscyt został uzupełniony o dwóch obrońców. Wyróżnienie otrzymali Michał Krawczyk oraz Krzysztof Szymkowiak.

Przez Warmię przez tyle lat przewinęło się sporo bardzo dobrych zawodników. Zmieścić wszystkich najlepszych w jednej siódemce było bardzo trudno. Kogo brakuje w zestawieniu? - Gdybym mógł dokonać zmian to Kopycińskiego zamieniłbym z Malewskim - mówi trener Nowak. - To wychowanek naszego klubu i jako zawodnik wydaje mi się, że był lepszy. Omijały go kontuzje i tych bramek sporo zdobył.

Na koniec zabawy-plebiscytu wyróżniony został Sławomir Kuźnicki, który od 14. roku życia przychodzi na mecze Warmii. Przez wiele lat pomagał w organizacji treningów i ligowych spotkań w hali Urania. Gratulujemy pasji i wytrwałości! Bonusowe wyróżnienie jak najbardziej zasłużone.

Tagi: Warmia Energa Olsztyn Mieczysław Nowak Marcin Prorok Mateusz Kopyciński Michal Bartczak Piotr Frelek Adam Tetyk Krzysztof Maciejewski

Komentarze

 1. 24.06.20 07:14 Kibol

  Zapomnieliście o panu Jerzym Rudzinskim to byłym kierowniku to jest ikoną miasta jeśli.chodzi o sport!

           
           
__ _____  __ _ ___ 
\ \/ / _ \ / _` |/ _ \
 > < (_) | (_| | __/
/_/\_\___/ \__, |\___|
      __/ |   
      |___/   
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter