Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Piłkarze Stomilu otrzymają mniejsze pensje?

28.03.20 10:21   rys   5  

Koronowirus od trzech tygodni paraliżuje rozgrywki piłkarskie w Polsce. Nie gra żadna liga, nie trenuje żaden klub piłkarski w Polsce, a prezesi klubów i władze futbolowe zastanawiają się co dalej. Stowrzyszenie zrzeszające kluby w I lidze rekomenduje zmniejszenie uposażenia piłkarzy na czas zawieszenia rywalizacji ligowej.

- Wszystkie kluby Fortuna 1 Liga, będą starały się podejmować solidarne decyzje, aby w tym trudnym momencie mówić wspólnym głosem - czytamy w piśmie wystosowanym przez Pierwszą Ligę Piłkarską. - W najbliższym czasie każdy z klubów indywidualnie będzie podejmował rozmowy z zawodnikami i sztabami szkoleniowymi. Rekomendowane będzie czasowe ograniczenie wynagrodzeń (do momentu zakończenia rozgrywek sezonu 2019/2020, ale nie krócej niż do 30.06.2020) o poziom 50% całkowitego uposażenia. Równocześnie kluby wskazały, że kwotą uznaną za minimalną będzie wartość wynagrodzenia na poziomie 4.000 PLN brutto.   

Piłkarze Stomilu Olsztyn trenują indywidualnie według rozpisek przygotowanych przez sztab szkoleniowy. Zawodnicy pochodzący spoza stolicy regionu otrzymali zgodę od władz klubu na wyjazd w rodzinne strony, bo na początku wszyscy musieli zostać w Olsztynie i czekać na rozwój sytuacji. 

Liga obecnie jest zawieszona do 26. kwietnia, ale szanse na wznowienie rozgrywek są bardzo małe. Jeżeli tak by się tak stało to wszystkie spotkania odbyłby się bez udziału publiczności, ale w takie rozwiązanie to wersja mocno optymistyczna. 

Jest duże prawdopodobieństwo, że liga nie zostanie dokończona, a PZPN już wcześniej przygotował uchwałę, że za ważną tabelę uznawałoby się na moment zawieszenia rozgrywek. Pierwszoligowcy rozegrali 22. spotkania. Gdyby takie rozwiązanie weszłoby w życie to do Ekstraklasy awansowałoby Podbeskidze Bielsko-Biała, Warta Poznań oraz Stal Mielec. Do II ligi spadłaby Odra Opole, Wigry Suwałki oraz Chojcznianka Chojnice. 

Stomil znajduje się na bezpiecznej pozycji, więc w ogóle by nie protestował z powodu takiego rozwiązania, ale drużyny, które od nowego sezonu grałby w II lidze, na pewno nie będą zadowolone z takiego rozstrzygnięcia. Do tego dochodzi jeszcze sprawa licencji, bo jest duże prawdopodobieństwo, że Arka Gdynia (miejsce spadkowe w Ekstraklasie)  może zacząć nowy sezon od IV ligi, to w temacie składu I ligi w nowym sezonie może się jeszcze sporo wydarzyć. 

Póki co Polski Związek Piłki Nożnej przygotował pakiet pomocowy dla klubów z Polski. - W trosce o całą polską rodzinę piłkarską, a w szczególności o zapewnienie integralności oraz ciągłości rozgrywek piłkarskich w Polsce, Zarząd PZPN zainicjował prace nad wprowadzeniem pakietu pomocowego, obejmującego wszelkie aspekty działalności piłkarskiej - czytamy na stronie pzpn.pl.

PZPN utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości, pomimo nierozegrania pełnego sezonu. PZPN wprowadzi system wsparcia solidarnościowego dla klubów, które nie uzyskają nagród w programie Pro Junior System w sezonie 2019/2020 w wysokości  120 000 złotych na klub. Władze polskiej piłki przekażą 10 milionów złotych do podziału na kluby I ligi. Decyzje o podziale funduszy zapadną po konsultacjach z prezesami klubów. Stomil 28 marca miał zagrać przed własną publicznością z Chojniczanką Chojnice.

Tagi: Stomil Olsztyn

Komentarze

 1. 04.04.20 18:05 Jurek

  Branski to ma czuje do biznesu najlepszy biznes świata chłop zrobił swoich nie włożył miasta rozdysponowane na dyrektorow ha ha a kopacze myślą ze do ekstraklasy wejdą Janek bajeczki opowiadał w szatni Japoncowi po chinsku

 2. 28.03.20 18:08 Olek

  I dzięki temu Wielki Stomil z 12 miejsca dostanie licencje na Ekstraklasę? Bądźmy poważni...

 3. 28.03.20 17:31 ObserwaTor

  Jeżeli chodzi o brak licencji dla klubu Gdyni o to bym się jednak nie martwił. Po sprzedaży klubu miasto najprawdopodobniej "zasypie" dziurę i będzie okej. Polecam śledzić sytuację Lechii Gdańsk i braku funduszy na wynagrodzenia. Peszko rozwiązał umowę, a część zawodników ostatnie wynagrodzenie dostało w grudniu (za listopad rzecz jasna). Arka zalega na chwilę obecną część wypłaty za luty.

 4. 28.03.20 15:53 Remek

  No i co Stomilaki. Wasz Wypij w nocy głosował za zmianami wyborczymi i jeszcze tego broni. Dalej uważacie, że zbawi wasz klubik?

 5. 28.03.20 10:36 Jarek 81

  Ale jak to? Przecież oni grają w piłkę! W fife ale grają!

  _ _      
 (_|_)     
  _ _ _ __ __ _ 
 | | | '__/ _` |
 | | | | | (_| |
 | |_|_| \__,_|
 _/ |      
|__/       
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter