Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Druga gala WMZPN za nami

13.12.19 21:23   kyn   0  

W Mrągowie odbyła się druga gala Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas uroczystości, połączonej z opłatkowym spotkaniem środowiska piłkarskiego regionu, przyznano nagrody w 17 kategoriach regularnych i dwie nagrody specjalne.

W piątek wieczorem Mrągowo było stolicą piłkarską Warmii i Mazur. Odbyła się druga uroczysta Gala Piłkarska Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Przyznano wiele nagród, a w najważniejszych kategoriach brylował I-ligowy Stomil Olsztyn, który zgarnął statuetki w kategorii drużyna roku, a przedstawiciele tego klubu jest najlepszy piłkarz, trener roku oraz młodzieżowiec roku.

Internetowe głosowanie nie wskazywało, że Stomil zdominuje piłkarskie oskary Warmii i Mazur. W głosach, które można było oddawać na FB, jedynie Jakub Mosakowski zdobył najwięcej głosów. Reszta była w środku stawki. Głosy kibiców to tylko 1/3 składowa ostatecznych wyników, bo na całą ocenę wpływ miał także głosowanie wszystkich klubów z województwa oraz zarządu, delegatów i pracowników WMZPN.

Stomil Olsztyn, ma za sobą szalony rok, jeszcze rok temu na poprzedniej gali tego klubu praktycznie nie było, ale pojawił się dobrodziej z Warszawy, współwłaściciel Wirtualnej Polski, Michał Brański. To dzięki jego zaangażowaniu Stomilowi udało się przystąpić do rundy wiosennej, a następnie latem stał się właścicielem klubu, przejmując akcje od miasta. Nagrodę dla klubu roku odbierał prezes Jurga, wcześniej także odebrał nagrodę w imieniu firmy Budimex, która dostała tytuł sponsora roku (główny sponsor Stomilu Olsztyn oraz sponsor lidera III ligi - Sokoła Ostróda). Michał Brański od władz Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej otrzymał specjalną nagrodę - Człowiek Roku 2019.

- Mam ogromną satysfakcję - mówi Michał Brański. - Podchodzę też jednak do tego z pokorą, bo uwaga mediów kieruje się na nas, ale ta gala pokazała, że tych ośrodków piłkarskich w województwie jest spora. Cieszę się także, że pozostali przedstawiciele Stomilu otrzymali nagrody. Indywidualnie nagrody są zasłużone, ale jako klub musimy jeszcze sporo pracować. Jest we mnie poczucie, że jako klub mogliśmy być już dalej.

Trenerem Roku 2019 został Piotr Zajączkowski, który w maju utrzymał w I lidze Stomil Olsztyn, a obecnie z drużyną zgarnął 26. punktów. Wyprzedził m.in. Łukasza Nadolnego z Concordii Elbląg (beniaminek III ligi) oraz Wojciecha Tarnowskiego, który ze swoim GKS-em Wikielec wygrał wszystkie 17. spotkań w rundzie jesiennej IV ligi.

- Jest to moje pierwsze wyróżnienie na Warmii i Mazurach - mówi Zajączkowski. - Większość swojej trenerskiej spędziłem w innych częściach kraju. Siedem lat pracowałem na Podlasiu, troszeczkę na ziemi łódzkiej. Cieszę się, że zostałem wyróżnione u siebie. Mieszkam w Olsztynie bardzo blisko stadionu, byłem zawodnikiem Stomilu. Wiem, że ciężko się pracuje w klubie, w którym się wcześniej grało. Daliśmy radę wraz ze sztabem szkoleniowym. Utrzymaliśmy się w I lidze w bardzo dobrym stylu. Runda jesiennej też była dobra w naszym wykonaniu.

Piłkarzem roku został pomocnik Grzegorz Lech, który wyprzedził m.in. Mateusza Lawrenca z Kaczkanu Huragan Morąg oraz Remigiusza Sobocińskiego z GKS-u Wikielec. Gra olsztyńskiego klubo od wielu lat oparta jest właśnie na "Lesiu". To właśnie dzięki zaangażowaniu i determinacji tego zawodnika Stomil utrzymał się w rozgrywkach I ligi. Przypomnijmy, że zawodnik był także autorem ostatniego gola Stomilu w rozgrywkach Ekstraklasy, a było 17. lat temu (!). Czy Grzegorz Lech doczeka się awansu Stomilu do Ekstraklasy? Plan Michała Brańskiego zakłada, że za trzy sezony uda się zrobić awans na najwyższy poziom rozgrywkowy. Zawodnik Stomilu końcówkę sezonu nie miał najlepszej, a wszystko z powodu urazu pleców i jeżeli nie uda mi się całkowicie wyleczyć tego urazu, to nie wykluczone, że wiosną Lech odpuści granie w piłkę, ale znając charakter wychowanka Granicy Kętrzyn, tak się nie stanie.

Walka o tytuł najlepszego młodzieżowca toczyła się pomiędzy Jakubem Mosakowskim ze Stomilu oraz jego koleżanką z kobiecej sekcji Oliwią Czarnecką. Nie było zaskoczenia i nagroda trafiła do 19-letniego "Mosaka", który ze Stomilem związany jest od 5. roku życia. - Nie spodziewałem się zwycięstwa - mówił po otrzymaniu nagrody zawodnik. - Każdy z nominowanych zasługiwał na zwycięstwo. Ciężka praca zaprocentowała, ale nadal trzeba pracować dalej i mam kolejny zastrzyk motywacji.

Sędzią roku w 2019 został Wojciech Krztoń, który na co dzień oprócz gwizdania na boiskach Warmii i Mazur, sędziuje także spotkania I ligi. - To świetne roczne dowartościowanie tego co robię - komentuje Krztoń. - To nie tylko sędziowie głosowali, a cała piłkarska rodzina. Bardzo się cieszę ze zwycięstwa i nadal będę mocno pracował.

Jakie były rozstrzygnięcia w pozostałych kategoriach? Młodzieżową drużyną roku została reprezentacja kobiety U-14 WMZPN, którą prowadzi Marek Maleszewski. Działaczem roku został Stanisław Fijarczyk z Olimpii Elbląg, który pierwsze kroki piłkarskie stawiał w latach 70-tych w Błękitnych Orneta. - Do Olimpii trafiłem w 1985 roku i jestem w niej do dzisiaj - opowiada Fijarczyk. - Cały czas mam przyjemność współpracować z tym klubem, za to bardzo dziękuje wszystkim działaczom tego klubu. Dziękuję za wyróżnienie.

Tytuł Ligowca Roku otrzymał bramkarz Rafał Gikiewicz, który w tym sezonie wywalczył z Unionem Berlin awans do 1. Bundesligi. Rafała oczywiście nie było w Mrągowie, bo w sobotę rozegrał ligowe spotkanie. Jego Union zremisował na wyjeździe 1:1 z SC Poderborn. W imieniu swojego syna nagrodę odebrał tata - Jan Gikiewicz.

Turniej młodzieżowy „Mini Mundial oraz Mała Liga Mistrzów, czyli VI Memoriał im. Piotra Karpiniaka" rozgrywany co roku w Dobrym Mieście został uznany za piłkarskie wydarzenie roku. Najlepiej na polu marketingowym w tym roku działał Jeziorak Iława, a nagrodę odebrał Karol Synowiec, kibic iławskiego klubu, który odpowiada w swoim klubie m.in. za media społecznościowe. Facebook, fotorelacje, skróty spotkań - to Jeziorak ma opracowane do perfekcji. Z takiej pracy są zadowoleni głównie sponsorzy Jezioraka Iława, którzy chętnie wspierają finansowo klub, który w przyszłości chciałby grać w III lidze.

Przyznano także pięć wyróżnień jako Postać Roku. W IV lidze taki tytuł otrzymał Marcin Końpa z Zatoki Braniewo. - Cieszę się za docenienie naszej ciężkie pracy - mówił Końpa. - Dziękuje prezesowi Zatoka Braniewo, że mogę pracować w tym klubie i się spełniać. W lidze okręgowej wyróżniony został Mariusz Kawecki z DKS-u Dobre Miasto, którego na gali nie było, a w jego imieniu nagrodę odebrał prezes dobromiejskiego klubu Adam Łopatko. W A-klasie tytuł Postać Roku otrzymał Stanisław Kaliszewski z Iskry Smykówko, która w tym roku obchodziła 50-lecie powstania. Postacią Roku w B-klasie został Krzysztof Zielazny z KS Mroczno). - Dziękuje za głosy, a także związkowi, że docenia takie małe kluby jak nasze - mówił zwycięzca. Postacią roku klubów młodzieżowych został właściciel klubu Żuri Olsztyn - Piotr Żurawel. - Sama nominacja była dla mnie sporym wyróżnieniem - mówił skromnie Żurawel. - Jesteśmy dumni z tego, że możemy przyczyniać się do rozwoju piłki młodzieżowej na Warmii i Mazurach.

Benedykt Czarnecki i Alojzy Jarguz pośmiertnie uhonorowani przez WMZPN za całokształt działalności na rzecz piłki w regionie. - Z tymi nagrodami niestety się spóźniliśmy - mówił po gali Marek Łukiewski, prezes WMZPN-u. - W tym roku odszedł od nas Alojzy Jarguz, sędzia międzynarodowy, człowiek, który zwiedzał stadiony na całym świecie. Sędziował m.in. spotkania mistrzostw świata. Czarnecki działał na terenie Lubawy, tam tworzył środowisko piłkarskie. Był u podstawy piramidzie szkolenia. Dzięki niemu wiele osób w małych ośrodkach gminy Lubawy uprawia sport. Należy się szacunek za to. Szkoda, że się spóźniliśmy, ale tak nasze życie jest skonstruowane, że w pewnym momencie się odchodzi.

Blisko 300. osób podczas gali uczciła minutą ciszy pamięć tych osób.

WYNIKI:

ZWYCIĘSCY ZA ROK 2019:

PIŁKARZ ROKU: Grzegorz Lech (Stomil Olsztyn).

TRENER ROKU: Piotr Zajączkowski (Stomil Olsztyn).

DRUŻYNA ROKU: Stomil Olsztyn.

MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA ROKU: Reprezentacja województwa dziewcząt U-14.

MŁODZIEŻOWIEC ROKU: Jakub Mosakowski (Stomil Olsztyn).

SĘDZIA ROKU: Wojciech Krztoń.

DZIAŁACZ ROKU: Stanisław Fijarczyk (Olimpia Elbląg).

LIGOWIEC ROKU: Rafał Gikiewicz (Union Berlin).

PIŁKARSKIE WYDARZENIE: Turniej młodzieżowy „Mini Mundial oraz Mała Liga Mistrzów, czyli VI Memoriał im. Piotra Karpiniaka".

KLUBOWY MARKETING ROKU: Jeziorak Iława.

PIŁKARSKI SAMORZĄD ROKU: Gmina Ostróda, Miasto Elbląg i Gmina Iława.

SPONSOR ROKU: Budimex (Stomil Olsztyn, Sokół Ostróda).

POSTAĆ ROKU forBET IV Ligi: Marcin Końpa (Zatoka Braniewo).

POSTAĆ ROKU Klasy Okręgowej: Mariusz Kawecki (DKS Dobre Miasto).

POSTAĆ ROKU A Klasy: Stanisław Kaliszewski (GKS Iskra Smykówko).

POSTAĆ ROKU B Klasy: Krzysztof Zielazny (KS Mroczno).

POSTAĆ ROKU Klubów Młodzieżowych: Piotr Żurawel (Żuri Football Olsztyn).

Benedykt Czarnecki i Alojzy Jarguz pośmiertnie uhonorowani przez WMZPN za całokształt działalności na rzecz piłki w regionie.

Przyznano także specjalną nagrodę CZŁOWIEKA ROKU WMZPN, którą przyznano Michałowi Brańskiemu, właścicielowi Stomilu Olsztyn.

II gala Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej

Tagi: WMZPN Mrągowo Stomil Olsztyn Michał Brański Piotr Zajączkowski Grzegorz Lech Budimex

Komentarze

             
             
 __ _ ___ _ __ _  _ 
 / _` |/ _ \| '_ \| | | |
| (_| | (_) | | | | |_| |
 \__, |\___/|_| |_|\__,_|
 __/ |         
 |___/          
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter