Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Paweł Piekutowski

Stomil odpadł z Pucharu Polski

05.12.19 20:23   kyn   24

Stomil Olsztyn przegrał w 1/8 finału Pucharu Polski z Miedzią Legnica. O awansie zdecydował konkurs rzutów karnych, w którym lepsi okazali się gospodarze.

• Miedź Legnica - Stomil Olsztyn 1:1 (0:0, 1:1) k. 4:3

0:1 - Sobczak (56k ), 1:1 - Makuch (90 +)

Stomil: Leszczyński - Bucholc, Biedrzycki, Tarasenko, Kubań - Niedziela (36' M. Gancarczyk), Hajda (79' W. Gancarczyk), Tecław (98' Pałaszewski), Molloy - Siemaszko, Sobczak (84' Lech).

Trener Piotr Zajączkowski desygnował do gry w tym meczu dość nietypowy, jak dla tego sezonu, skład, w ustawieniu 4:4:2. Powtórzył tym samym ustawienie ze zwycięskiego, ligowego spotkanie z GKS-em Jastrzębie, wprowadzając kilka zmian personalnych. Do wyjściowego składu powrócili Ołeh Tarasenko i Lukas Kubań.

Stomil zaczął odważnie, często przechwytując piłki w środku pola, co napędzało ataki "Biało-Niebieskich" Dwa razy na strzały z dystansu decydował się Eric Molloy, ale raz zepsuł uderzenie, a drugi raz trafił wprost w Łukasza Załuskę, który w sezonie 2001/2002 zaliczył epizod w barwach Stomilu.

Około 30 min. urazu doznał Bartłomiej Niedziela i musiał zostać zmieniony przez Mateusza Gancarczyka. Obraz gry niewiele się zmienił, lecz Stomil oddał trochę pola gospodarzom i pozwolił stworzyć Miedzi kilka dobrych akcji. Obie drużyny dążyły do zmiany wyniku, jednak I połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Miedź rzuciła się do ataków na początku drugiej części gry, jednak bezskutecznie. Za to Stomil, wyprowadzając jeden z nielicznych ataków zakończył bramką. W 53. minucie w polu karnym upadł Szymon Sobczak. Sędzia tego spotkania, Artur Aluszyk, dostał sygnał z VAR-u i podyktował "11" dla Dumy Warmii. Rzut karny w 56. minucie zamienił na bramkę sam poszkodowany.

Olsztynianie dążyli do podwyższenia wyniku, Miedź odpowiedziała tylko jednym strzałem z dystansu, który bez problemów obronił Michał Leszczyński.

W 71. minucie powinno być 2:0 dla Stomilu. Po świetnym odbiorze i podaniu Wojciecha Hajdy, Artur Siemaszko trafił w Załuskę, a dobitka Gancarczyka minęła bramkę. Dwie minuty później, po szybkim ataku Siemaszko trafił tylko w poprzeczkę.

W końcówce jeszcze wynik podwyższyć mógł wprowadzony w 84. minucie Grzegorz Lech, ale dobrze zachował się Załuska. Niewykorzystane sytuacje zemściły się w doliczonym czasie. Lech stracił piłkę w środku pola, źle w bocznym sektorze interweniował Mateusz Gancarczyk, pozwalając na dośrdokowanie i gospodarze doprowadzili do remisu za sprawą celnej główki Patryka Makucha.

Większość I połowy dogrywki dominowali gospodarze, ale w ostatniej minucie tej części gry "setkę" dla Stomilu zmarnował Molloy.

Ten mecz stał po znakiem zmarnowanych, "stuprocentowych" sytuacji przez Stomil. W 111. minucie Mateusz Gancarczyk trafił wprost w bramkarza z 5 metrów. Akcje przenosiły się spod jednej bramki pod drugą, ale żadna z drużyn nie zmieniła wyniku.

O awansie zadecydował konkurs rzutów karnych, w którym lepsi byli gospodarze.

Losowanie ćwierćfinału Pucharu Polski odbędzie się 12. grudnia, a mecze tej fazy rozegrane zostaną pomiędzy 10. a 19. marca przyszłego roku.

Miedź Legnica - Stomil Olsztyn 1:1