Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Secesja warmińsko-mazurskich klubów piłki ręcznej

04.07.19 22:43   kyn   3  

15 klubów piłki ręcznej z Warmii i Mazur wystąpiło z dotychczasowego, okręgowego związku piłki ręcznej z siedzibą w Elblągu i założyło własny Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Ręcznej w Olsztynie. Nowy związek ma niecały tydzień, ale już prężnie działa.

O przeniesieniu związku do Olsztyna w środowisku mówiło się już od jakiegoś czasu. Jednym z orędowników takiego rozwiązania był prezes Warmii Energa Olsztyn Stanisław Tunkiewicz. Prezesem nowego związku został Zbigniew Czapla, znany olsztyński działacz piłki ręcznej, min. były drugi trener w Warmii czy sędzia boiskowy i delegat. Główną przyczyną secesji była nad-reprezentatywna przewaga elbląskich klubów nad pozostałymi stowarzyszeniami z regionu w głosowaniach walnego zgromadzenia (21:19) i niemożność wprowadzenia żadnych sensownych i koniecznych zmian w funkcjonowaniu związku.

- Działałem mocno, żeby powstał - mówi Stanisław Tunkiewicz. - Upoważniałem naszych ludzi, byliśmy na zjeździe, staramy się zarejestrować związek w ZPRP (Związek Piłki Ręcznej w Polsce - red.). Chcemy by ten okręgowy związek działał, a nie spał, tak jak w Elblągu. Ludzie z regionu chcieli zakładać nowy związek, zdecydowali się na dodatkową robotę, bo nie podobało im się to, co było do tej pory.

I dodaje: - Najistotniejsze jest teraz odbudowanie szkolenia młodych zawodników. Chodzi o dzieci, klasy sportowe w szkołach, juniorów młodszych i rozgrywki młodzieżowe. Z jednej strony młodzież musi mieć możliwość szkolenia, a z drugiej możliwość konfrontowania się między sobą. To co robi pan Targoński w ramach Szczypiorniaka, czyli turniej chyba już jeden największych w Polsce, to jest przykład dobrej roboty. Tego typu ośrodków jak Szczypiorniak w Olsztynie, w regionie powinno być kilka. Musimy rozpocząć tę pracę od podstaw. To jest główne zadanie, a dopiero potem będziemy mogli mówić o I lidze, Ekstraklasie. Piłka ręczna nie należy w naszym regionie do najlepiej rozwiniętych dyscyplin, ale nie dla tego, że nie ma u nas utalentowanej młodzieży. Brakuje systemu szkolenia, nauczycieli, którzy mogliby prowadzić klasy sportowe o naszym profilu i nikt o to nie zabiega, brakuje także finansowania na szkolenie, pensje i wynajem hali. Tym wszystkim powinien zająć się nowy związek.

- Nie zgadzaliśmy się ze związkiem w Elblągu - dodaje Konstanty Targoński, prezes i trener Szczypiorniaka Olsztyn. - Większość klubów się z nim nie zgadzała i podjęła taką decyzję. W związku z tym, że chcielibyśmy prowadzić szersze działania, bardziej rozwijające piłkę ręczną, Tamten zarząd, naszym zdaniem nie prowadził takich działań, więc postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce. Jesteśmy jeszcze w fazie rozmów z ZPRP, bo wiadomo, że umowę na prowadzenie rozgrywek ma na razie podpisaną związek w Elblągu. My jesteśmy związek nowo powstałym, ale jesteśmy już zarejestrowani. Wpływają do nas deklaracje klubów, które chcą przystąpić. Wysłaliśmy również propozycje dla klubów z Elbląga, jak najbardziej, bo chcemy łączyć, nie wykluczać i działać z jak największym pożytkiem dla piłki ręcznej.

Do nowego związku przystąpiły następujące kluby: Play Ostróda, Jeziorak Iława, MDK Bartoszyce, Jedynka Bartoszyce, Warmia Energa Olsztyn, Szczypiorniak Olsztyn, Omega Mrągowo, Orlik Reszel, MTS Giżycko, MKS MOSiR Kętrzyn, Czarni Olecko, UKS Mikołajki, UKS Rozogi, Jaćwingowie Gołdap. Kandydatem do wstąpienia do związku jest także Szczypiorniak Ełk, który na razie zawiesił działalność. Kluby te zgodnie z procedurą wypowiedziały obecność w poprzednim związku i wstąpiły do nowego.

- Chcemy przede wszystkim, żeby było normalnie - kontynuuje Targoński. - Żeby były normalne rozgrywki, normalne losowania, by rozwijali się trenerzy i sędziowie, by rozwijał się związek i krzewił piłkę ręczną na poziomie województwa. W tamtym roku nie wystartowały dwie kategorie młodzieżowe wśród dziewcząt, co dla mnie jest skandalem. Mieliśmy drugą ligę dziewcząt, oddaliśmy ją do Pomorskiego. Nie ma u nas w ogóle trzeciej ligi. Nasze zespoły drugoligowe grały po innych związkach. Taka sytuacja jest po prostu nie do pomyślenia, by inne związki skupiały nasze kluby, a my w naszym województwie nie mogliśmy sobie na tym poziomie poradzić. To działania sprzeczne z samą ideą istnienia związku okręgowego. Są przecież w województwie klasy sportowe, które w ogóle nie uczestniczą w rozgrywkach, a jest przecież wymóg ministerialny. Związek w ogóle się w tym nie orientował, tak samo jak we wszystkich programach, w których uczestniczymy. Nie ma kadr wojewódzkich. Jest wiele tematów, które można by poruszać, a których zorganizowanie pomogłoby rozwijać piłkę ręczną na poziomie naszego województwa.

Będziemy z uwagą śledzić rozwój nowego związku i sytuacji i na bieżąco przekazywać swoje spostrzeżenia.

Tagi: Warmia Energa Olsztyn Szczypiorniak Olsztyn Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Ręcznej Stanisław Tunkiewicz Konstanty Targoński

Komentarze

 1. 05.07.19 06:19 Marian

  Do sponsora - Panie Irku mleko się wylało - kończ Pan wstydu oszczędź. Był czas na wyjaśnienia. Ale tak to jest - pycha kroczy przed upadkiem.

 2. 04.07.19 11:59 sponsor

  Czy trener pedagog p. Targonski w dzieleniu p.ręznej w naszym województwie postępował etycznie i uczciwie??? Jakieś pismo do Zw.PR ,żę było coś żle 2000-2019!!!

 3. 03.07.19 22:21 SMS Bartoszyce

  Czy my masters także możemy przystąpić do zwiazku

 _      __   
| |     / _|   
| |__  __ _| |_ ___ 
| '_ \ / _` | _/ _ \ 
| |_) | (_| | || (_) |
|_.__/ \__,_|_| \___/ 
           
           
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter