Stomil Olsztyn wygrał 2:0 z Garbarnią Kraków. Fot. Paweł Piekutowski

Stomil Olsztyn w Krakowie zapewnił sobie utrzymanie w I lidze!

11.05.19 19:41   em   3

Piłkarze Stomilu Olsztyn świętują utrzymanie w I lidze. Olsztyńskiemu zespołowi wystarczał remis w Krakowie, ale podopieczni Piotra Zajączkowskiego wygrali trzecie z rzędu spotkanie. Garbarnię pokonali 2:0 po dwóch trafieniach Grzegorza Lecha.

• Garbarnia Kraków - Stomil Olsztyn 0:2 (0:0)

0:1, 0:2 - Lech (57, 61 k)

Stomil: Skiba - Bucholc, Kraczunow, Kowalski, Kubáň - M. Gancarczyk (71 Dziemidowicz), Pałaszewski, Lech (80 Góral), W. Gancarczyk, Niedziela (86 Mosakowski) - 9. Sobczak

To co się wydawało jeszcze w styczniu nie realne stało się faktem w Krakowie. Stomilowi Olsztyn, który był w totalnej rozsypce, nikt nie dawał żadnych szans na utrzymanie się w I lidze. Cudem było już przystąpienie zespołu do rundy wiosennej. Podopieczni Piotra Zajączkowskiego od początku nie dawali za wygraną i konsekwentnie zdobywali punkty pozwalające myśleć o korzystnym rozstrzygnięciu na koniec sezonu. Przed świętami Wielkanocnymi przytrafiło słabe spotkanie z Chrobrym Głogów (porażka 0:2), ale olsztyński zespół potrafił zareagować na to i wygrał dwa spotkania z rzędu (3:0 z Bruk-Betem Termalica oraz 2:1 z Puszczą Niepołomice). Inne wyniki I ligi spowodowały, że do utrzymania na zapleczu Ekstraklasy wystarczy jeden punkt w dwóch ostatnich spotkaniach. Stomil nie kalkulował, a wygrał 2:0 w Krakowie z Garbarnią.

W 57. minucie olsztyński zespół objął prowadzenie za sprawą niezawodnego Grzegorza Lecha. Najpierw dwa podania kombinacyjnie wymienili Sobczak z Mateuszem Gancarczykiem. Ten drugi zbiegł do końca pola karnego i wycofał piłkę do Lecha, a ten pięknym strzałem wyprowadził olsztyński zespół na prowadzenie. W 61. minucie było już 2:0 dla naszego zespołu. Swoją dziesiątą bramkę w tym sezonie strzelił Lech. Tym razem lider olsztyńskiego zespołu trafił do siatki z rzutu karnego.

- Cieszymy się z dzisiejszego zwycięstwa - powiedizał na konferencji prasowej Piotr Zajączkowski. - Przypieczętowaliśmy tym utrzymanie się na poziomie I ligi. Dokonaliśmy tego w dobrym stylu, bo przypomnę, że odebrano nam trzy punkty, czyli nasza sytuacja w tabeli byłaby jeszcze lepsza. Niemożliwe stało się możliwe. Przed startem rundy wiosennej nikt nie dawał nam szans na utrzymanie, ale odpowiednia praca plus dobór zawodników spowodował, że byliśmy groźnym zespołem w tej rundzie dla wszystkich. W tej rundzie doznaliśmy tylko jednej porażki i tak na dobrą sprawę to zagraliśmy jedne takie słabsze 45 minut z Chrobrym Głogów. W pozostałych spotkaniach zespół cały czas pokazywał charakter, determinację i to zaowocowało, że możemy świętować utrzymanie w I lidze.

W sobotę (18 maja, godz. 17:30) Stomil na pożegnanie z tym sezonem zagra przed własną publicznością ze Stalą Mielec.