Drużyna AS Stomil Olstyn. Fot. Materiał prasowy organizatorów

Drużyna AS Stomil Olstyn. Fot. Materiał prasowy organizatorów

Poznaliśmy najlepszych młodych piłkarzy z Warmii i Mazur

17.04.19 15:29   rys   1  

Mistrzami województwa warmińsko-mazurskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z Polonii Lidzbark Warmiński (kategoria do lat 8), ZSS-u Ełk (U-10) i SP 1 Pisz (U-12), a także dziewczynki ze Skrzatów Pisz (U-8), Diamond Pisz (U-10) i AS-u Stomil Olsztyn (U-12).

Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Warmińsko-Mazurskiem była Iława, a dokładniej obiekty tamtejszego Stadionu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 1. To tutaj spotkały się drużyny chłopców i dziewczynek z 20 powiatów.

W poniedziałek 15 kwietnia na Stadionie Miejskim w Iławie rywalizowali chłopcy i dziewczynki z najmłodszej kategorii U-8 oraz zespoły U-10. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące rozgrywki drużyn do lat 12. Przy akompaniamencie wuwuzeli, głośnym dopingu kibiców i pod czujnym okiem zaangażowanych trenerów młodzi piłkarze i piłkarki walczyli o wyjazd do Warszawy. Mistrzostwo regionu i wycieczka do stolicy to upragnione nagrody dla uczestników Turnieju, ale Wojciech Żmudziński przypomniał dzieciom, że każde z nich należy do najlepszych młodych sportowców regionu i zasługuje na uznanie.

– Wszystkim drużynom, które grają dzisiaj na stadionie w Iławie, życzę złotych medali – zagrzewał do walki dyrektor Iławskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji, podkreślając jednocześnie wyjątkowość imprezy.

Rywalizacja dziewczynek stała pod znakiem… uśmiechu na ustach. Niezależnie od zajętego miejsca, młode piłkarki wyjeżdżały z Iławy w dobrych nastrojach. Serca kibiców skradły najmłodsze zwyciężczynie Turnieju, czyli Skrzaty Pisz, a przede wszystkim ich liderka Emilia Żulińska, która mając niespełna 7 lat, została wybrana najlepszą piłkarką swojej kategorii wiekowej. W decydującym meczu Emilia wraz z koleżankami pokonały SP 19 Elbląg.

Nieco starsze koleżanki z Pisza także pokazały się ze świetnej strony i wygrały w kategorii U-10. Piłkarki Diamond Pisz zajęły 1. miejsce, pewnie pokonując w finale drużynę SP Tylice, prowadzoną przez uwielbianego przez podopieczne trenera Jarosława Roszkowskiego. Praca tego szkoleniowca zasługuje na uznanie, bowiem z liczącej niewiele ponad 620 mieszkańców miejscowości, przywiózł na Finały Wojewódzkie zespoły w we wszystkich 3 kategoriach wiekowych! Co więcej, w każdej z nich jego zawodniczki wchodziły do najlepszej czwórki Turnieju. Pomimo ubogiego zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej, Roszkowski robi wszystko co w jego mocy, aby dziewczęta mogły trenować nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego. – Wspólnie z rodzicami dowozimy dzieci na treningi, aby doskonalić ich umiejętności i ulepszać naszą grę – zdradził trener.

Tyliczanki już raz przekonały się o tym, że pasja i zaangażowanie popłacają. 2 lata temu tegoroczne wicemistrzynie regionu kategorii U-12 były najlepsze w województwie wśród 10-latek i pojechały na Finał Ogólnopolski do Warszawy. W tym roku w barwach SP Tylice błyszczała Wiktoria Lendzion, która z 19 bramkami na koncie została najlepszą strzelczynią najstarszej kategorii wiekowej. Co ciekawe, poza piłką Wiktoria uprawia kilka innych dyscypliny sportowych, w tym… ringo, w którym również zdobywa najwyższe laury. Podczas zmagań w Iławie młoda snajperka zagrała dwa niesamowite mecze, w których zdobyła po 7 bramek. To wszystko nie wystarczyło jednak do mistrzostwa województwa, bo w wielkim finale lepsze okazały się rywalki z AS-u Stomil Olsztyn, które wiodły prym w Turnieju już od fazy grupowej.

W meczach chłopców najbogatsza w emocje była kategoria U-10, w której o końcowej klasyfikacji decydowały lepiej wykonywane rzuty karne. Jak się okazało, najlepszymi specjalistami w tym elemencie gry są zawodnicy ZSS-u Ełk, którzy w wielkim finale pokonali SP 5 Olsztyn. Ełczanie jak burza przeszli przez fazę grupową i konsekwentnie zmierzali po końcowe zwycięstwo. W ich ekipie roiło się od świetnie wyszkolonych technicznie i pewnych siebie piłkarzy, ale talentów nie brakowało też w szeregach rywali. Ze znakomitej strony w Iławie pokazał się Bartosz Bondziul, zdobywca 16 bramek i król strzelców kategorii U-10 w barwach Szkoły Podstawowej z Węgorzewa, która zajęła miejsce na najniższym stopniu podium.

Zaciętej rywalizacji nie brakowało też w najstarszej kategorii wiekowej, którą wygrali chłopcy z SP 1 Pisz, strzelając decydującego gola na 3:2 w ostatnich minutach meczu z SP 3 Elbląg. Młodzi piszanie w regionie znani są przede wszystkim z sukcesów lekkoatletycznych. Miłosz Kossakowski, tegoroczny król strzelców kategorii U-12, to również juniorski mistrz Polski w biegu na 300 metrów. Niespotykane przyspieszenie pozwala mu wyróżniać się nie tylko na bieżni, ale również na boiskach piłkarskich.

U najmłodszych chłopców zwyciężyli piłkarze Polonii Lidzbark Warmiński, którzy udowodnili, że w futbolu nigdy nie można się poddawać. Mimo porażki w meczu otwarcia Turnieju, w każdym kolejnym spotkaniu radzili sobie coraz lepiej. Doskonale radzili sobie z presją, pokonując ćwierćfinałowych rywali po rzutach karnych. W meczu decydującym o mianie najlepszych 8-latków w regionie, Polonia wygrała z Małym Jeziorakiem Iława.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Iławie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

Tagi: Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku Stomil Olsztyn Polonia Lidzbark Warmiński

Komentarze

 1. 17.04.19 19:14 kos

  Jeśli chodzi o dziewczynki to machina ruszyła i nic już jej nie powstrzyma. Bariera kiedyś nieosiągalna jeśli chodzi o masowość została przełamana. Już wielokrotnie widziałem jak małe dziewczynki z jakiegoś garażu robiły sobie bramkę i do niej strzelały. Trzepaki zarosły trawą, ale jak już ktoś tam kopie to przeważnie dziewczynki i bardzo dobrze.

        _  _ 
       | | (_)
__   ____ _| | ___ 
\ \ /\ / / _` | |/ / |
 \ V V / (_| |  <| |
 \_/\_/ \__,_|_|\_\_|
           
           
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Twitter