Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. sport.egit.pl

Warmińsko-Mazurski Związek Rugby działa już ponad rok

11.02.19 21:23   em   1  

Już ponad rok działa w naszym regionie Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby. Prezesem tej organizacji jest Henryk Pach. O tym jak minął pierwszy rok działalności opowiedział w rozmowie z portalem sport.egit.pl.

- To był bardzo mocno intensywny okres - mówi Henryk Pach. - Dużo się udało osiągnąć. Mam tu namyśli powstanie klubów oraz osób, które uprawiają rugby. Nasze struktury się rozbudowują. Mamy koordynatora głównego trenerów - Marcin Fijałkowski. Wzrosła liczba trenerów rugby w naszym województwie, więc to jest bardzo ważna rola. W ostatni weekend szkoliło się 40 trenerów w regionu. Zaczęliśmy budowę naszego domu, czyli stadionu przy Gietkowskiej. Zdobyliśmy z Budżetu Obywatelskiego pieniądze na ogrodzenie terenu, ale cały czas pracujemy nad powstaniem projektu całego stadionu. Powstało kilka nowych klubów i sekcji.

I dodaje: - Mamy drużyny m.in. w Giżycku, Szczytnie, Kętrzynie, Stawigudzie czy w Nidzicy. Pozyskaliśmy sporo finansów na sprzęt sportowy. Samych piłek dla naszych klubów kupiliśmy 300 sztuk, a nie są one tanie. Taka jest potrzeba i jest dla kogo kupować. Tworzymy wiele działań, żeby się rozwijać. Wprowadziliśmy zmiany w naszym statucie tak żeby od 2020 roku pozyskiwać pieniądze z jednego procenta. Utworzyliśmy drużynę młodzika województwa. Do tej pory takiego zespołu nie było. Trzeba pamiętać, że w 2017 roku zorganizowaliśmy w Olsztynku turniej mistrzowski Polski w siódemkach i pierwsze mistrzostwa województwa młodzika.

W tym momencie największym kłopotem związku jest brak boiska do trenowania. - To jest największy problem, z którym muszą radzić sobie także inne dyscypliny sportowe w tym mieście. Jest tłoczno, jest przepychanka na boiskach - dodaje Pach. - Na szczęście ruszyliśmy z ogrodzeniem boiska na Gietkowskiej. Teraz już nam dziki nie zryją boiska czy nikt obcy nie rozpali ogniska. Chcemy przygotować tak murawę na początek żeby dzieci sobie tam nóg nie połamały. Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, gdzie nie ma boisk. Już nie mówię o stadionach, bo to są poważne sprawy finansowe. Mam na myśli zwykłe boiska dla dzieci i młodzieży. Mamy tereny wkoło Olsztyna i tych boisk nikt nie chce robić. Jest jeden pełnowymiarowy orlik na Dajtkach, gdzie wszyscy chcą trenować od rana do wieczora. Podobnie jest na pozostałych orlikach w naszym mieście.

Stadion przy ulicy Gietkowskiej to największy priorytet dla Henryka Pacha. - W tym momencie mamy sporo klubów w województwie, dużo osób trenuje rugby. Nie mamy gdzie prowadzić rozgrywek. Żeby się rozwijać to musimy mieć to boisko. Mi nie chodzi o to żeby natworzyć jak największą ilość sekcji, a nie mogę zorganizować rozgrywek. Musimy zrobić wszystko żeby jak najszybciej wpuścić tam naszych zawodników. W tym roku chcemy żeby była tymczasowa murawa. Bo docelowo chcemy budować stadion, ale najpierw musi powstać projekt, a potem znaleźć finansowanie. W tym momencie boisko jest wysprzątany, jest pole i niedługo ruszy budowa ogrodzenia.

Dobrze, że w Olsztynie jest chociaż plaża z prawdziwego zdarzenia, bo dzięki temu rugbiści mogą się pokazać w Olsztynie. Co prawda na piasku, ale zawsze. - W lipcu odbędzie się tradycyjny turniej plażowego rugby Ukiel Beach Rugby Cup - tłumaczy Pach. - W czerwcu chcemy żeby odbył się turniej międzynarodowy na plaży. Miałby uczcić pewną rocznicę, ale nie chcę więc nic mówić, bo jest to w fazie dogrywania szczegółów. Jak wszystko się ułoży to może przyjadą do Olsztyna zespoły z Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii czy... Fidżi.

Tagi: Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby Henryk Pach

Komentarze

 1. 12.02.19 12:12 Obserwator

  Duzo entuzjazmu ma Pan Prezes i za to chwala.Ale rodzi sie pytanie ;Kto w tym miescie wojewodzkim odpowiada za planowe budownictwo sportowe i utrzymanie tych obiektow.Wiele lat temu nauczano mnie ze jest to obowiazek panstwa i samorzadu miasta.Olsztyn niestety jest jedynym miastem pelnym urzednikow w ratuszu i OSiRZe ktorzy zamiast pracowac iwykonywac swoje obowiazki za godziwe pobory oglada sie tylko za pomoca spolecznikow.Czas z tym skonczyc.Podziwiam rugbistow Prezesa a takze inne kluby ktore od czasu Prezydentury Piotra Grzymowicza /to juz 15 lat/zamiast zajmowac sie sportem wykonuja ciezka prace za tych ktorych jest to obowiazek zawodowy.Panie PREZYDENCIE ,Panie i panowie RADNI #WSTYD i ZENADA.

     _        
     (_)        
__   ___ _ __ ___  ___ 
\ \ /\ / / | '_ ` _ \ / _ \
 \ V V /| | | | | | | __/
 \_/\_/ |_|_| |_| |_|\___|
              
              
 

Najnowsze artykuły

Twitter