Aniela Kozłowska. Fot. Materiał prasowy Hajduczka Olsztyn

Aniela Kozłowska. Fot. Materiał prasowy Hajduczka Olsztyn

Hajduczek rywalizował w Koninie w ramach Pucharu Polski

20.01.19 19:51   rys   0  

W Koninie w sobotę 19 stycznia odbył się Puchar Polski III juniorów młodszych w szabli. Do rywalizację stanęło w sumie 120 zawodników, w tym 77 chłopców i 43 dziewczęta.

Ta kategoria wiekowa obejmuje roczniki 2002-2004. Prawo startu mają również młodsi zawodnicy z kategorii wiekowej młodzik (2005-2007). Puchar Polski jest turniejem klasyfikacyjnym Polskiego Związku Szermierczego, a jego wyniki mają wpływ na kwalifikacje na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. – Nasi najlepsi zawodnicy mają już pewny start na Olimpiadzie Młodzieży. Jesteśmy już w cyklu szkoleniowym przygotowującym nas do tego najważniejszego w sezonie startu. Dlatego ten turniej potraktowaliśmy bardziej treningowo - wyjaśnia Adam Sobczyk, prezes UKS Hajduczek Olsztyn.

W turnieju wystartowali juniorzy młodsi z UKS Hajduczek Olsztyn: Nina Kondrusik, Filip Kusak, Szymon Błaszkiewicz-Kumor, Kacper Staniszewki oraz zawodnicy z kategorii młodzik: Aniela Kozłowska, Oskar Kusak, Krzysztof Dowierd, Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Lach i Kacper Miszczak.

Obie dziewczęta po fazie grupowej zakwalifikowały się do fazy pucharowej. – Jesteśmy w trakcie cyklu trzymiesięcznego przygotowania do Olimpiady Młodzieży. Dlatego to nie był dla nas łatwy turniej. Chodzi przecież o to, aby nie teraz, a za trzy miesiące mieć najlepszą formę - mówi Aniela Kozłowska. Aniela nie musiała startować w pierwszej fazie play-off. W drugiej wygrała walkę z Emilią Stępczyńską (UKS Szabla Ząbki) 15:12.

– Przegrywałam 10:5. W turniejach, kiedy chodzi o pewne założenia taktyczne, a nie o wygranie, stawia się sobie wysoką poprzeczkę. Chodzi o to, aby umieć w końcówce walki odpowiednio się skoncentrować. To element, który ćwiczyłam. Nie jest łatwo zachować spokój w walce, kiedy się wyraźnie przegrywa. Trzeba się wówczas skupić na każdej akcji, odrzucić emocje i wygrać ze zwątpieniem - wyjaśnia szablistka.

W kolejnej walce o ćwierćfinał przegrała z Zuzanną Lenkiewicz, obecnie czwartą juniorką młodszą w Polsce.

- Tu założenie było podobne. W połowie walki przegrywałam 8:2. W przerwie rozmowa z trenerem Adamem Sęczkiem, przeanalizowanie pierwszej połowy walki i zmiana koncepcji. Ostatecznie przegrałam 15:13, ale wygrałam drugą połowę 11:7, czyli założenia treningowe zostały zrealizowane. Zabrakło mi dwóch trafień do ćwierćfinału - mówi Aniela Kozłowska. - Aniela ma jeszcze 13 lat, a walczyła w kategorii do lat 17. To duża różnica. Jest jeszcze młodziczką - uśmiecha się Adam Sobczyk. - Mimo tego, już po raz trzeci zakwalifikowała się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Od dwóch lat jest najlepszą młodziczką w Polsce. Na 62 juniorki młodsze obecnie jest sklasyfikowana na 12. miejscu. To prawdziwy sportowy talent - dodaje prezes UKS Hajduczek. Już 27 stycznia Aniela wystartuje jako reprezentantka Polski juniorów młodszych w Pucharze Europy, który odbędzie się w Austrii.

Warto dodać, że Aniela Kozłowska jest dwukrotną medalistką Mistrzostw Polski (2017 r. złoto i 2018 r. brąz), brązowa medalistka Challenge Wratislavia 2018 (turniej uznawany w świecie szermierczym jako mistrzostwa świata dzieci do lat 15), od czerwca 2017 r. nieprzerwanie sklasyfikowana jest na 1. miejscu w Polsce w kat. młodzik przez Polski Związek Szermierczy (turnieje klasyfikacyjne kat. młodzik: trzykrotnie 1 miejsce, raz 2 miejsce, raz 3 miejsce). Członek kadry narodowej juniorów, wielokrotna reprezentantka Polski na Pucharach Europy. Od lat kadrowiczka województwa warmińsko-mazurskiego. W roku 2018 r. otrzymała prestiżowe stypendium Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne. Na pewno zasługuje na to, aby otrzymała tytuł Sportowego Talentu Roku (można wysłać SMS na numer 7248, o treści GO.STR.10).

Nina Kondursik po walkach grupowych została lepiej rozstawiona. Pierwszą walkę pewnie wygrała z Amelią Sałatą (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:8, by w walce o ćwierćfinał ulec Ewie Zająć (TMS Zagłębie Sosnowiec) 10:15. - Jestem zadowolona z turnieju. Świetne walki w grupie, dobra pierwsza walka pucharowa. W drugiej przegrywałam wysoko, by w znacznym stopniu odrobić stratę - uśmiecha się Nina. Ona również pojedzie do Austrii, by zmierzyć się ze światową czołówką szablistek.

Obie zawodniczki zostały w Koninie na zgrupowaniu przygotowującym do startu na Pucharze Europy.

Po fazie grupowej do pucharów awansowali: Filip Kusak, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski. Kacper przegrał pierwszą walkę z Bartoszem Dubowem (Szermierka Wołomin) 3:15. Swoje pierwsze walki wygrali Filip Kusak z Igorem Kacprzakiem (KKSZ Konin) 15:3 i Oskar Kusak z Pawłem Hermansdorferem (KKSZ Konin) 15:6. Bracia spotkali się w kolejnej fazie play-off. Lepszym okazał się Filip, pokonując młodszego brata 15:3. W walce o ćwierćfinał Filip Kusak przegrał z Rafałem Gałeckim (AZS AWF Warszawa) 10:15. Filip również pojedzie do Austrii jako reprezentant Polski.

Turniej możemy uznać jako udany. Nie wystartowali w nim Klaudia Malgrem i Piotr Kozłowski. Oboje leczą kontuzje. Mimo tego mają pewny start na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W sumie wystartują w niej: Klaudia Malgrem, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Filip Kusak, Piotr Kozłowski i Oskar Kusak.

Tagi: Hajduczek Olsztyn Aniela Kozłowska

Komentarze

  _    _     
 (_)   | |     
  _ ___ | |__  ___ 
 | |/ _ \| '_ \ / _ \
 | | (_) | | | | __/
 | |\___/|_| |_|\___|
 _/ |         
|__/         
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter