Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Material prasowy Hajduczka Olsztyn

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Material prasowy Hajduczka Olsztyn

Ostatni w tym roku występ Hajduczka Olsztyn

09.12.18 21:26   rys   0  

To był już ostatnie w 2018 roku zawody młodych w szablistów w Polsce. Do Brzozy, gdzie odbył się V Ogólnopolski Turniej Mikołajkowy, przyjechało 155 zawodników z całej Polski.

Rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych - junior młodszy, młodzik i dzieci. Wśród nich zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn: Antonina Dobies, Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Olaf Czernik, Krzysztof Dowgierd, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski.

W najmłodszej kategorii Olsztyn reprezentowała Antonina Dobies. W fazie grupowej wygrała wszystkie walki, pewnie awansując do play off. Jako rozstawiona zawodniczka nie walczyła w pierwszej fazie pucharów, a w kolejnej pokonała Jagodę Wniszewską (AZS AWF Poznań) 8:0. W półfinale wygrała z Oliwią Kodryasz (UKS Szabla Ząbki) 8:5, awansując do finału. W walce o zwycięstwo przegrała z Nelą Maszewską (AZS AWF Warszawa) 5:8, kończąc rywalizację na 2 miejscu.

W kategorii młodzik na turniej przyjechały najlepsze zawodniczki, wśród nich od czerwca 2017 r. nieprzerwanie numer 1 w Polsce Aniela Kozłowska. Już w fazie grupowej udowodniła, że w swojej kategorii wiekowej jest wymagającą przeciwniczką. W sześciu walkach grupowych straciła jedynie 3 trafienia, pewnie awansując do fazy play off. W kolejnych walkach pokonała: Zofię Czerebiej (UKS Szabla Brzoza) 12:1, Joannę Makowską (Akademia Integracji Wołomin) 12:4 i Ewę Moiseevą (Grodziski Klub Szermierczy) 12:3. W półfinale wygrała z Natalią Lipińską (Dragon Łódź) 12:6, by w finale pokonać Marię Więckiewicz (Akademia Integracja Wołomin) 12:8. Aniela Kozłowska wygrała turniej, czym potwierdziła swój prymat w Polsce.

- Każdy turniej jest wyzwaniem, przede wszystkim polegającym na tym, że trzeba w każdej walce być do końca skoncentrowanym i pewnym siebie zawodnikiem. Szermierka jest dynamiczną dyscypliną, gdzie o wyniku decydują ułamki sekund. Trudno jest na każdym turnieju zachować samodyscyplinę, pewność, odpowiednią dynamikę każdej akcji. Mi się to po raz kolejny udało - mówi Aniela Kozłowska.

W najstarszej kategorii startowała Nina Kondrusik. Wygrała wszystkie walki w grupie, a w fazie play off pokonała: Katarzynę Krzewską 15:3 (UKS Riposta Olsztyn) i Anastazję Nagórską (OŚ AWF Poznań) 15:14. W finale wygrała z Natalią Koziarską (KKSZ Konin) 15:6.

W kategorii młodzik UKS Hajduczek Olsztyn reprezentowali: Olaf Czernik, Krzysztof Dowgierd i Oskar Kusak. Wszyscy awansowali do play off. Olaf Czernik przegrał pierwszą walkę pucharową z Antonim Ławniczakiem 4:12, kończąc turniej na 47. miejscu. Krzysztof Dowgierd ze względu na dobry wynik w grupach, był rozstawiony w pierwszej fazie play off. W kolejnej pokonał Igora Kacprzaka 12:9, by w walce o ćwierćfinał ulec późniejszemu zwycięzcy Benedyktowi Denkiewiczowi (UKS Szabla Ząbki) 7:12, kończąc turniej na 10. miejscu. Oskar Kusak pokonał kolejno: Antoniego Flaszaka 12:0, Mikołaja Fiedorowicza 12:5 i Kacpra Pękałę 12:8. W półfinale, po wyrównanej walce, uległ Benedyktowi Denkiewiczowi (UKS Szabla Ząbki)11:12, kończąc rywalizację na 3. miejscu.

Pewnie awansował po walkach grupowych do fazy pucharowej, gdzie pokonał: W kategorii junior młodszy startował olsztyński szablista Kacper Staniszewski. Awansował do fazy play off, jednak przegrał pierwszą walkę pucharową z Kacprem Nowinowskim (KKSZ Konin) 4:15, kończąc turniej na 20. miejscu.

- Szczęśliwi kończymy 2018 r., w którym nasi zawodnicy startowali w sumie w 27 turniejach w Polsce i zagranicą. Tysiące przejechanych kilometrów, setki walk, a w nich ciągle jest radość z uprawiania sportu. Cieszę się z tego, że dzieci i młodzież chcą coraz liczniej trenować tę piękną olimpijską dyscyplinę - uśmiecha się Adam Sobczyk prezes UKS Hajduczek Olsztyn. - Przed nami w 2019 r. nowe wyzwania. Już 12 stycznia startujemy w Mistrzostwach Polski juniorów, tydzień później w Pucharze Polski III juniorów młodszych w Koninie, a w kolejny weekend nasi najlepsi kadeci powołani do kadry narodowej wyjeżdżają na Puchar Europy do Austrii, gdzie w Mödling rywalizować będą z szablistami z całego świata - dodaje prezes.

Wyniki V Ogólnopolskiego Turnieju Mikołajkowego w Brzozi:

 • Dzieci

dziewczęta

1. miejsce - Nela Maszewska - AZS AWF Warszawa.
2. miejsce - Antonina Dobies - UKS Hajduczek Olsztyn.
3. miejsce - Urszula Kusztal - UKS Szabla Ząbki.
3. miejsce - Oliwia Kordyasz - UKS Szabla Ząbk.

chłopcy

1. miejsce - Damian Palkowski - PTS Jagiellończyk Białystok.
2. miejsce - Krzysztof Więch - UKS Szabla Ząbki.
3. miejsce - Franciszek Ogrodowczyk - Dragon Łódź.
3. miejsce - Franciszek Kossut - Grodziski Klub Szermierczy.

 • Młodzik

dziewczęta

1. miejsce - Aniela Kozłowska - UKS Hajduczek Olsztyn.
2. miejsce - Maria Więckiewicz - Akademia Integracji.
3. miejsce - Emilia Habryn - TMS Sosnowiec.
3. miejsce - Natalia Lipińska - Dragon Łódź.

chłopcy

1. miejsce - Benedykt Denkiewicz - UKS Szabla Ząbki.
2. miejsce - Filip Radoch - KKSZ Konin.
3. miejsce - Michał Pardela - Kolejarz 24 Katowice.
3. miejsce - Oskar Kusak - UKS Hajduczek Olsztyn.
---
10. miejsce - Krzysztof Dowgierd - UKS Hajduczek Olsztyn.
47. miejsce - Olaf Czernik - UKS Hajduczek Olsztyn.

 • Junior młodszy

dziewczęta

1. miejsce - Nina Kondrusik - UKS Hajduczek Olsztyn.
2. miejsce - Natalia Koziarska - KKSZ Konin.
3. miejsce - Zuzanna Buselt - KKSZ Konin.
3. miejsce - Anastazja Nagórska - O.Ś. AZS Poznań.

chłopcy

1. miejsce - Sofien Hadaj Bahir - KKSZ Konin.
2. miejsce - Bartosz Dubow - Akademia Integracji.
3. miejsce - Wiktor Sykulski - Dragon Łódź.
3. miejsce - Kamil Sikorski - KKSZ Konin.
- - -
20. miejsce - Kacper Staniszewski - UKS Hajduczek Olsztyn.

V Ogólnopolski Turniej Mikołajkowy

Tagi: Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk

Komentarze

        _    
       | |    
__   ____ _| |_ __ _ 
\ \ /\ / / _` | __/ _` |
 \ V V / (_| | || (_| |
 \_/\_/ \__,_|\__\__,_|
            
            
 

Redakcja sport.egit.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie stomil.olsztyn.pl zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, "trolling", sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich, klubów lub instytucji itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników.

Najnowsze artykuły

Twitter