Dla Roberta Lewandowskiego był to setny występ w kadrze. Fot. Emil Marecki / sport.egit.pl

Polska przegrała w Lidze Narodów

11.10.18 22:35   kyn   1

W swoim drugim meczu w Lidze Narodów Polska przegrała 2:3 z Portugalią. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Krzysztof Piątek i Jakub Błaszczykowski.

• Polska - Portugalia 2:3 (1:2)

1:0 - Piątek (18), 1:1 - André Silva (32), 1:2 - Glik (s) (42), 1:3 - B . Silva (52), 2:3 - Błaszczykowski (77)

Polska: Fabiański – Bereszyński (46 Kędziora), Glik, Bednarek, Jędrzejczyk – P. Zieliński, Krychowiak, Klich (63 Błaszczykowski), Kurzawa (63 Grosicki) – Lewandowski (C), K. Piątek.

Portugalia: Patrício – Cancelo, Pepe, Rúben Dias, Rui – Rúben Neves, W. Carvalho, Pizzi (75 Sanches) – Silva (85 Danilo), André Silva, B. Silva (90 Bruno Fernandes).

W trzecim meczu selekcjonera Jerzego Brzęczka, Biało-Czerwoni wyszli w nowym ustawieniu, z dwoma napastnikami. Robertowi Lewandowskiemu, rozgrywającemu setny mecz w Reprezentacji, w napadzie towarzyszył Krzysztof Piątek, który jest w ostatnim czasie w niesamowitej formie strzeleckiej. W bramce trener Brzęczek postawił na Łukasza Fabiańskiego, czego nie ukrywał już kilka dni przed meczem. W składzie gości zabrakło kilku podstawowych zawodników, a przede wszystkim Cristiano Ronaldo.

Początek spotkania był bardzo spokojny, obie drużyny badały swoje możliwości, uważnie grając w obronie. Polacy wyprowadzili kilka akcji, ale nie mieli szans przebić dobrze ustawiającej się defensywy rywali. W końcu w 18. minucie niesamowity Krzysztof Piątek wykorzystał podanie z rzutu rożnego i pokonał strzałem głową Rui Patrício. Prowadzenie uśpiło Polaków, którzy oddali inicjatywę gościom.

W 32. minucie Portugalczycy wyrównali po szybkiej akcji prawym skrzydłem. Z bliskiej odległości Fabiańskiego pokonał André Silva . Już po dwóch minutach Pizzi mógł dać prowadzenie gościom strzałem zza pola karnego, ale tym razem polski bramkarz wykazał się swoim kunsztem. Goście cały czas naciskali i w końcu, w 42. minucie Rafa Silva dostał idealne crossowe zagranie z głębi pola i Kamil Glik, próbując wybijać wślizgiem, skierował piłkę do własnej siatki. Do końca połowy wynik nie uległ zmianie.

Portugalczycy świetnie zaczęli drugą połowę, Już w 52. minucie strzałem zza pola karnego Fabiańskiego pokonał Bernardo Silva. Gra Polaków była bezbarwna, a goście mieli jeszcze kilka szans na podwyższenie wyników. Ożywienie w polskie poczynania wniosła podwójna zamiana z 63. minuty. Klicha i Kurzawę zmienili Jakub Błaszczykowski i Kamil Glik. To właśnie Grosicki przeprowadził rajd prawa stroną, zacentrował, piłka wyszła poza pole karne, gdzie dopadł do niej Błaszczykowski i nie dał szans Patrício. W 83. minucie Tomasz Kędziora wybił z linii bramkowej strzał Renato Sanchesa, który wcześniej ograł Fabiańskiego.

Kolejne spotkanie Polacy zagrają już w najbliższą niedzielę, kiedy to, również na Stadionie Śląskim, podejmą Włochów w trzecim meczu Ligi Narodów.